Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów

przejdź: BIP - strona główna

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót Lewy PanelORGANY I RADYRADA MIASTASESJEIV kadencja (2002-2006)SESJA XIII

Treść strony

wersja do druku
powrót | 26. Upoważnienie dyrektora i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie do wydawania decyzji administracyjnych w zakresie pomocy społecznej.

Do punktu 26

J.Otte, Zastępca Prezydenta Miasta

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado ! Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej kierownik ośrodka pomocy dla ważności wydawanych decyzji administracyjnych z zakresu zadań zleconych i zadań własnych musi posiadać upoważnienie udzielone przez Radę Miasta. Również ustawa mówi, że upoważnienie takie również może być udzielone innej osobie, na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej. Dyrektor OPS-u, Pani Bożena Antończyk zwróciła się o wydanie takich upoważnień Zastępcy Dyrektora oraz Kierownikom Sekcji Pomocy Środowiskowej. Stąd też ten projekt uchwały, uprzejmie proszę o przyjęcie projektu.

Radny – S.Sierotnik

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado ! Myślę, że po wielu pobytach Komisja Rodziny i pomocy Społecznej wie dokładnie o co chodzi, bo jeżeli zobaczyć na biurku Pani Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej olbrzymie ilości dokumentów, które musza przez nią przejść, czasami to powoduje różnego rodzaju zatory, a pomagać ludziom trzeba bardzo szybko i myślę że ta decentralizacja która jest zaproponowana w tym projekcie uchwały może tylko i wyłącznie spowodować przyspieszenie udzielania pomocy ludziom i warto ta uchwałę poprzeć. Komisja Rodziny i pomocy Społecznej wnioskuje równocześnie, żeby z tym upoważnieniem nie wiązało się coś takiego, jak pojawienie się na pieczątkach, ze z upoważnienia Rady Miasta ktoś wydaje decyzję. Myślę, że tak jak przez analogię tutaj w Urzędzie Miasta jeżeli Pan Prezydent upoważnia wiceprezydentów, to Wiceprezydenci podbijają pieczątkami gdzie nie pisze, że z upoważnienia Prezydenta, tylko po prostu podejmują decyzje, bo mają takie upoważnienia gdzieś tam w dokumentacji. To się wiąże z tym, że jeżeli taki tekst się pojawia na pieczątce, to w tym momencie jest ciężko, po prostu jest mało pieniędzy, środki są ograniczane, jakaś tam agresja ludzi którzy potrzebują pomocy bardzo często kieruje się w kierunku Rady Miasta i myślę że ten element taki powinien gdzieś tam widnieć w dokumentach, a nie powinna każda osoba otrzymywać decyzji, którą podpisuje urzędnik i tak jak gdyby chowa się za Radą Miasta, że to Rada Miasta dała upoważnienie i załóżmy jeżeli jest odmowa, to ktoś mówi brzydkie słowa w stosunku do Rady, a nie gdzieś tam wyżej do tych, którzy dają mniej pieniędzy. Proszę – jeżeli można to uwzględnić – potraktować to jako wniosek później już do realizacji tej uchwały. Dziękuję.

Radny – P.Fojcik

Panie Prezydencie proszę nas poinformować w jakim zakresie są te upoważnienia. Ja wiem, ze one dotyczą czynności, które wykonuje Ośrodek Pomocy Społecznej, ale konkretnie jakie to są zakresy. Bo my udzielamy upoważnienia i ja przepraszam bardzo nie wiem jakie są zakresy, a potwierdzam to, co mówił radny Sierotnik, że nieraz na dyżurze radnego widziałem dokument, jest odmowa świadczenia i tam jest „Z upoważnienia Rady Miasta” po prostu czegoś tam ktoś nie dostaje. I to po prostu no... żeby tu nam przybliżyć jakby całe to zagadnienie, bo tak tak trochę wydaje mi się tak jakby pracownik socjalny wydawał decyzję za radnego, za Radę Miasta. Tak to odbieram, tak że niech Pan nam przedstawi tu więcej informacji.

J.Otte, Zastępca Prezydenta Miasta

Rozumiem, że chodzi przede wszystkim o to, żeby skasować Radę Miejską z pieczątek. O ile to będzie można, to jeżeli to będzie zgodne z procedurą ustaw, to do tego doprowadzimy, natomiast w jakim zakresie. No katalog zadań, które wykonuje OPS jest olbrzymi i tu pisze Z zakresu zadań własnych gminy – to już właściwie wiemy jaki to jest katalog. Wszystko co w naszym budżecie jest, co my z własnego budżetu dajemy, no to jest zadanie własne, a oprócz tego mamy jeszcze zadanie zlecone przez administrację rządową. I tych też katalog jest olbrzymi, tak że stąd tez żeby nie wszystkie decyzje były firmowane przez Panią Dyrektor, stąd też żeby jednak osoba, która jest na tej pieczątce czuła się odpowiedzialna, żeby no mogła w pełni być wiarygodna, no to stąd jest ta potrzeba, żeby raz ta pracę ułatwić, żeby szybciej były decyzje wydawane i myślę że to słusznie że to jest jakby bardziej ta odpowiedzialność rozłożona. Natomiast no trudno żebym teraz te wszystkie... natomiast jak z Panem radnym się spotkam, to prześledzimy te wszystkie zadania, które w budżecie są. Ich jest olbrzymia ilość, od że tak powiem zasiłków celowych, pomocy rzeczowej, aż po dodatki mieszkaniowe. Tych jest no bardzo, bardzo dużo, tak że...

Radny – P.Fojcik

Tylko Panie Prezydencie pytanie polega na tym, że normalnie jednostki organizacyjne, Wydziały Urzędu Miasta realizują swoje zadania w oparciu o budżet, o decyzje Rady Miasta, o decyzje Prezydenta Miasta i to jakby jest naturalne. A tutaj my wydajemy specjalnego upoważnienia. I tu ja myślę, że to upoważnienie takie specjalne ono nie dotyczy wszystkich zakresów. Ja wcale nie wymagam od Pana, że Pan musi je znać, ale ja myślę, że dobrze żebyśmy jako radni od Pani Dyrektor informację otrzymali jakie konkretnie ekstra zakresy, bo to że OPS realizuje zadania gminy w zakresie pomocy społecznej i realizuje zadania gminy w tej płaszczyźnie to my to oczywiście wiemy. No ale po co akurat są jakieś specjalne upoważnienia ? Niech nam Pani Dyrektor po prostu przedstawi w jakim celu konkretne upoważnienie po prostu z naszej strony jest udzielane. No bo my tak w tej chwili trochę udzielamy tego upoważnienia „na radar”, jak Pani Dyrektor udzieli... wydaje mi się, że z tych praktyk które my mamy, to bardzo różne są te upoważnienia. Dziękuje bardzo.

J.Otte, Zastępca Prezydenta Miasta

Rozumiem, że to jest dalszy ciąg wyjaśnienia tego pytania. Przede wszystkim by trzeba sięgnąć do punktu poprzedniego, który wcześniej był rozpatrywany przez Radę Miejską, do Statutu Ośrodka Pomocy Społecznej, tam ten katalog jest w pierwszym rzędzie wyszczególniony, a te decyzje, te upoważnienia przede wszystkim są do – tak jak zresztą tu pisze – do wydzielania decyzji administracyjnych. Tam gdzie rzeczywiście procedura administracyjna tego wymaga one są wyszczególnione, no takim przykładem to jest dodatek mieszkaniowy, który podlega w trybie zaskarżenia itd. itd., czyli on jest w trybie decyzji administracyjnej podejmowany. Przed chwilą Statut żeśmy przyjmowali i to myślę Panie radny że to... natomiast chyba no... czy to będzie łatwiej dla Pana jeżeli ta decyzja będzie podejmowana tylko przez Panią Dyrektor, czy jeżeli to będzie kompetentny pracownik, to myślę że również Pan będzie usatysfakcjonowany kiedy ona będzie dobrze podjęta, a czy to musi konkretnie wszystko być przez Panią Dyrektor firmowane, to myślę że zgodzimy się z tym, że przy takim ogromie pracy, a ta praca OPS-u ciągle rośnie, bo przecież ta strefa pomocy się poszerza, stąd tez jest chyba racjonalne, żeby i tryb wydawania tych decyzji był również jakiś rozłożony.

Pytanie zadał

Radny – K.Kostka

Żeby wyjaśnić ten skomplikowany problem, mam Panie Prezydencie pytanie : czyli Zastępcy i Kierownicy będą mieli te same uprawnienia, co teraz ma Pani Dyrektor, tak ? (Głos z sali : Tak.) Dziękuję.

Radny – T.Wolan

Ja mam pytanie dlaczego Rada Miasta musi uchwalać wniosek, czy decyzję dotycząca udzielania uprawnień wicedyrektorowi placówki, skoro immanentną właściwością funkcji kierowniczej jest delegalizacja uprawnień, która powinna tkwić po prostu w jego powinnościach, w jego specyfice działania. Dziękuję.

J.Otte, Zastępca Prezydenta Miasta

Wyjaśniam Panie radny jeszcze raz, że to ustawa o pomocy społecznej o tym decyduje po prostu, że takie upoważnienie musi dać Rada Miasta. Tak że to jest realizacja tych wymagań ustawy. Dziękuję.

 

Uchwała w sprawie upoważnienia dyrektora i pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie do wydawania decyzji administracyjnych w zakresie pomocy społecznej została podjęta jednomyślnie. Głosowało 20 radnych, a treść uchwały Nr XIII/254/03 stanowi załącznik Nr 26 .



utworzony: 22-12-2003 / modyfikowany: 22-12-2003
wprowadził(a): Tomasz Piechniczek
rejestr zmian

Stopka serwisu