Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów

przejdź: BIP - strona główna

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót Lewy PanelORGANY I RADYPREZYDENT MIASTAZARZĄDZENIA PREZYDENTA MIASTAROK 2009

Treść strony

wersja do druku
powrót | OR/106/2009

ZARZĄDZENIE UTRACIŁO MOC ZARZĄDZENIEM NR OR.271.2012 PREZYDENTA MIASTA CHORZÓW Z DN. 18.12.2012 R.

Zarządzenie Nr OR / 106 / 2009
Prezydenta Miasta Chorzów
z dnia 7 sierpnia 2009 roku

o zmianie: Zarządzenia nr OR/77/2003 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 24  czerwca 2003 roku w sprawie wprowadzenia w życie regulaminu przeprowadzania przez Referat Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miasta Chorzów kontroli w komórkach organizacyjnych Urzędu Miasta oraz w jednostkach organizacyjnych Miasta Chorzów.

Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity - Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) Prezydent Miasta

zarządza:

§ 1.

W  Regulaminie przeprowadzania przez Referat Kontroli Wewnętrznej Urzędu Miasta Chorzów kontroli w komórkach organizacyjnych Urzędu Miasta oraz w jednostkach organizacyjnych Miasta Chorzów, stanowiącym Załącznik do Zarządzenia Nr OR./77/2003 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 24  czerwca 2003 r. wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 4 ust. 1 otrzymuje następujące brzmienie:
„1. Kontrole mogą być przeprowadzane jako:
a) kompleksowe, problemowe i sprawdzające, obejmujące zarówno zagadnienia finansowe, nie finansowe jak i wykonania zadań;
b) doraźne (zlecone) – wykonywane na polecenie Prezydenta, mające charakter interwencyjny, wynikający z potrzeby pilnego zbadania nagłych zdarzeń, dotyczących prowadzonej działalności jednostek (komórek) organizacyjnych,
c) procedur w zakresie 5 % wydatków, przeprowadzone w oparciu o zapisy ustawy o finansach publicznych, dotyczące przestrzegania realizacji procedur kontroli w zakresie celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków; kontrole procedur obejmują każdego roku co najmniej 5 % wydatków wszystkich  jednostek organizacyjnych.”

2) w  § 4 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:
„5. Zatwierdzony plan kontroli umieszcza się w BIP.”

3) w § 5 ust. 6-8 otrzymują brzmienie:
„6. Kontrole kompleksowe oraz kontrole o wysokim stopniu złożoności przeprowadzane są przez co najmniej 2 pracowników Referatu. Ilość pracowników Referatu określa się w planie kontroli.
7. Na wniosek Naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Kadr , pracownicy innych komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Chorzów mogą być powołani przez Prezydenta w skład zespołu kontrolującego.
8.  Jeżeli kontrola jest prowadzona przez zespół wieloosobowy, Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr wyznacza koordynatora zespołu, który dokonuje podziału czynności kontrolnych.”

4) w § 7 ust. 2 pkt. d) i e)  otrzymują brzmienie:
„d) żądania od kierownika jednostki (komórki kontrolowanej) zestawień i obliczeń opracowywanych na podstawie dokumentów tej jednostki (komórki),
e) dostępu do danych osobowych dotyczących kwalifikacji i wynagrodzenia  pracowników samorządowych”

5) w § 8 ust. 4  otrzymuje brzmienie:
„4. Podczas wykonywania kontroli, kontrolujący może posłużyć się następującymi metodami doboru próby z obszaru podlegającego kontroli:
1) statystycznymi - przy wyborze których kontrolujący może wykorzystać:
a) dobór losowy prosty polegający na tym, że każdy element populacji ma jednakową szansę trafienia do próby. Przy stosowaniu tej metody kontrolujący ustala listę elementów populacji, a następnie numeruje poszczególne elementy. Kolejną czynnością jest wylosowanie elementu do próby. W tym celu kontrolujący wykorzystuje tablicę liczb losowych lub generator liczb losowych. Korzystając z tablicy liczb losowych kontrolujący wybiera przypadkowy punkt startowy, a następnie dobiera kolejne losowe liczby w ilości założonej przy określeniu liczebności próby.
b) dobór losowy z interwałem polegający na tym, że do próby trafia co n-ty element z populacji. W celu zastosowania tej metody kontrolujący porządkuje populację numerując ją kolejno. Następnie kontrolujący oblicza wielkość interwału, dzieląc wielkość populacji przez wielkość próby. Interwał jest liczbą całkowitą, jego wartość jest zaokrąglana w dół. Punktem początkowym jest punkt wybrany losowo w przedziale między początkiem populacji a elementem oddalonym od niego o interwał.
c) dobór blokowy polegający na tym, że próba wybrana za pomocą tej techniki składa się z pewnego wylosowanego przedziału lub wybranej sekwencji alfabetycznej lub liczbowej; tzw blok mogą utworzyć tygodnie lub miesiące z kontrolowanego zakresu czasowego.
2) niestatystycznymi - przy wyborze których kontrolujący może wykorzystać, kontrolujący może wykorzystać:
a) dobór celowy polegający na tym, że doboru próby dokonywany jest w oparciu o doświadczenia własne i wiedzę kontrolującego z tematu objętego kontrolą,
b) dobór przypadkowy polegający na tym, że dobór próby dokonywany jest bez zastosowania jakiejkolwiek metody – na „chybił trafił”.”

6) w § 10 w ust. 1 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„Wystąpienie pokontrolne sporządza Referat, a zatwierdza Prezydent, Zastępca Prezydenta lub Sekretarz Miasta wg właściwości sprawowanego nadzoru.”

7) § 12 otrzymuje brzmienie:
„ W przypadku naruszenia dyscypliny finansów publicznych w rozumieniu ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 roku Nr 14, poz. 114 - z późn. zm.), na podstawie materiałów z przeprowadzonej kontroli, kontrolujący opracowuje zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych zgodnie z zasadami zawartymi w art. 94 w/w ustawy, wg wzoru nr 7 stanowiącego załącznik do niniejszego Regulaminu i przedkłada je do zatwierdzenia Skarbnikowi Miasta, a po jego akceptacji – przedkłada Prezydentowi do podpisu.”

8) W treści całego Regulaminu wyrazy: „Naczelnik Wydziału Organizacyjno-Prawnego i Kadr” zastępuje się odpowiednio wyrazami „Naczelnik Wydziału Organizacyjnego i Kadr”.

9) we wzorze nr 1 –planie kontroli wyrazy „inspektorów” zastępuje się wyrazami „pracowników”,

10) we wzorze nr 3 –protokole wyrazy „inspektora” zastępuje się wyrazami odpowiednio „kontrolującego”,

11) we wzorze nr 5 –protokole oględzin terenu-pomieszczenia wyrazy „inspektora” zastępuje się wyrazami odpowiednio „kontrolującego”,

12) wzór nr 7 – zawiadomienie rzecznika dyscypliny finansów publicznych, otrzymuje nowe brzmienie, które stanowi załącznik do niniejszego zarządzenia.

§ 2.

Pozostałe postanowienia Regulaminu nie ulegają zmianie.

§ 3.

Nadzór nad wykonaniem Zarządzenia powierza się Naczelnikowi Wydziału Organizacyjnego i Kadr.

§ 4.

Zarządzenie wchodzi  w  życie z dniem podpisania.

Prezydent Miasta Chorzów
/-/mgr inż. Marek Kopel

Załącznik do Zarządzenia:                          

pobierz plik: [ ZAŁĄCZNIK DO ZARZĄDZENIA OR/106/2009 ]



osoba odpowiedzialna za treść: Barbara Paruzel, dnia: 2009-08-07
utworzony: 07-08-2009 / modyfikowany: 22-10-2018
wprowadził(a): Joanna Czechowska
rejestr zmian

Stopka serwisu