Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów

przejdź: BIP - strona główna

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót Lewy PanelURZĄD MIASTAWYDZIAŁY, BIURA, STANOWISKA SAMODZIELNEWYDZIAŁ PODATKÓW I OPŁAT LOKALNYCHINTERPRETACJE INDYWIDUALNE

Treść strony

wersja do druku
powrót | Interpretacja z 2011.05.16

PD. 310.1.2011                                                                                   Chorzów, dnia 16.05.2011r.

 

 

 

Prezydent Miasta Chorzów działając na podstawie art. 14 j § 1 i § 3, w związku z art. 14b, art. 14c i art. 14 k § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn.zm./ oraz art. 1a ust. 1 pkt 3 i art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. z 2010r.  Nr 95 poz. 613/

 

postanawia

 

uznać za nieprawidłowe stanowisko Wnioskodawcy określone we wniosku z dnia 23.02.2011r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego stwierdzając, iż:

-          kioski gastronomiczne powstałe w wyniku modernizacji obiektu […] nie stanowią budynków jak wskazuje Wnioskodawca lecz stanowią budowle, w myśl art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

-          podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości w przypadku przedmiotowych budowli stanowi wartość początkowa brutto tych nieruchomości, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

 

UZASADNIENIE

 

Pismem z dnia 23.02.2011r. (data wpływu do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta dnia 24.02.2011r.) […] zwrócił się do Prezydenta Miasta Chorzów z wnioskiem o udzielenie  indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w opisanym poniżej zakresie:

-          jak powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości przedmiotowe punkty gastronomiczne czy wszystkie z nich powinny być opodatkowane jako część budowli czy też punkty stanowiące odrębne obiekty budowlane powinny być opodatkowane jako budynki, a pozostałe jako część budowli, czy też wszystkie punkty gastronomiczne podlegać będą opodatkowaniu jako budynki?

-          w razie uznania, że punkty stanowiące część trybun winny być opodatkowane jako cześć budowli- w jaki sposób obliczyć ich wartość stanowiącą podstawę opodatkowania?

Wnioskodawca przedstawił wyczerpująco stan faktyczny, z którego wynika, iż „w trakcie modernizacji obiektu […] zostaną na jego terenie posadowione stałe punkty gastronomiczne. Część z nich będzie elementem konstrukcyjnym trybun stadionu i stanowić będzie de facto jej część, wyodrębnioną ścianami i stropem, nie posiadającą jednakże własnego powiązania z gruntem – posadowione będą na stropie innych pomieszczeń. Druga część punktów gastronomicznych posadowiona będzie poza obrębem trybun, na obwodnicy stadionu i stanowić będzie odrębne obiekty budowlane. Te punkty będą trwale związane z gruntem, posiadać będą ściany i dach, posadowione będą na fundamentach lub ławach.”

 

Wnioskodawca w złożonym wniosku z dnia 23.02.2011r. w sposób wyczerpujący wskazał własne stanowisko w sprawie, które jest następujące:

-          punkty gastronomiczne stanowiące odrębne od trybun obiekty budowlane winny być opodatkowane podatkiem jak budynki, gdyż spełniają wszystkie przesłanki definicji legalnej budynku zawartej w ustawie. W tej sytuacji w analogiczny sposób winny być opodatkowane pozostałe punkty gastronomiczne, gdyż brak jest podstaw do innego traktowania i nakładania odmiennych obciążeń fiskalnych na obiekty, które spełniają tą samą funkcję i służą temu samemu celowi.

-          W razie uznania że punkty stanowiące część trybun winny być opodatkowane jako część budowli ich wartość stanowiąca podstawę opodatkowania winna być ustalana w proporcji do wartości budowli w jakiej pozostaje ich powierzchnia do łącznej powierzchni budowli.

Wnioskodawca pismem z dnia 21.03.2011r. (data wpływu do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Chorzów dnia 22.03.2011r.) uzupełnił swój wniosek o oświadczenie zgodnie z art. 14b § 4  ustawy Ordynacja podatkowa oraz załączył dowód wniesienia opłaty za wydanie interpretacji.

Następnie Wnioskodawca pismem z dnia 11.04.2011r. (data wpływu do Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Chorzów dnia 13.04.2011r.)  uzupełnił wniosek z dnia 23.02.2011r.  o informacje dotyczące obiektów budowlanych stanowiących kioski gastronomiczne. Z powyższego wynika, iż zgodnie ze stanowiskiem Inżyniera Kontraktu wyrażonym w piśmie z dnia 08.04.2011r. przedmiotowe obiekty budowlane w świetle zapisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane /Dz.U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623 z późn.zm./ stanowią budowle.  

 

Po rozpatrzeniu wniosku oraz stanowiska Wnioskodawcy podstawową kwestią w ocenie tutejszego organu, było ustalenie przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, zakresu podmiotowego oraz powstania obowiązku w podatku od nieruchomości w zakresie kiosków gastronomicznych posadowionych na terenie przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 2. ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U.z 2010r. Nr 95 poz. 613 z późn.zm./ opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

  1)  grunty;

  2)  budynki lub ich części;

3)budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przez pojęcie obiektu budowlanego zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane należy rozumieć:

a)  budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b)  budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c)   obiekt małej architektury.

Natomiast jak stanowi art. 3 pkt 2 ww. ustawy Prawo budowlane budynkiem jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach, zaś budowlą każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3 powoływanej ustawy Prawo budowlane).

            Jak wynika z art. 1 a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budynkiem i budowlą podlegającą  opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. 

 

       „Obiekt budowlany podlegający opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (budynek albo budowla) może być częścią składową nieruchomości gruntowej albo też rzeczą stanowiącą odrębny od gruntu przedmiot własności. Za część składową rzeczy, zgodnie z art. 47 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny /Dz.U.z 1964r. Nr 16 poz. 93 z późn.zm./, uważane jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Częścią składową gruntu (art. 48 k.c.) są, z zastrzeżeniem pewnych wyjątków, w szczególności budynki i inne urządzenia z gruntem trwale związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Opodatkowaniu podlegają zarówno budynki lub budowle będące częścią składową gruntu, jak i nią niebędące. Zasadą jest, że podatek od obiektów stanowiących część składową gruntu płaci właściciel gruntu, na którym znajdują się te obiekty. Jeżeli nie stanowią one części składowej gruntu, podatnikiem jest ich właściciel. Od tej zasady istnieje istotny wyjątek w odniesieniu do obiektów budowlanych stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku przekazania posiadania obiektów państwowych lub komunalnych, podatnikiem jest ich posiadacz. Płaci on podatek od gruntu i od obiektów budowlanych stanowiących jego części składowe w przypadku posiadania gruntów. Jeżeli posiada tylko obiekt budowlany niestanowiący części składowej gruntu, płaci podatek tylko od tego obiektu /[w} L. Etel, S. Presnarowicz, G. Dudar. Podatki i opłaty lokalne. Podatek rolny. Podatek leśny. Komentarz, ABC, 2008/”.

 

       Uwzględniając stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę przedmiotowe obiekty budowlane stanowią budowle w myśl przepisów powoływanej ustawy Prawo budowlane zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W związku z powyższym odnosząc się do pytania Wnioskodawcy uznać należy, że obiekty te nie stanowią budynku w myśl ustawy Prawo budowlane w powiązaniu z zapisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zatem organ podatkowy nie podziela stanowiska Wnioskodawcy zawartego w punkcie 1 wniosku z dnia 23. 02.2011r., gdyż jest nieprawidłowe.

 

Następną kwestią jest określenie podstawy opodatkowania dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jednakże w przypadku, gdy budowle te nie będą związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wtedy nie powstanie dla nich obowiązek w podatku od nieruchomości bowiem zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają (...) budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Powoływana ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w art. 1a ust. 1 pkt określa, iż budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej  to (...) budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (...) chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Natomiast działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, to - zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 4 - "działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 (ustawy z dnia 2  lipca 2004r. o Swobodzie działalności gospodarczej /Dz.U. z 2010r. Nr 220 poz. 1447 z późn.zm./)".

Artykuł 1a ust. 2 powoływanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stwierdza z kolei, że "za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy nie uważa się:

1) działalności rolniczej lub leśnej;

2) wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5".

 

       W przedmiotowym przypadku podstawę opodatkowania stanowi zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego. W przypadku gdy, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od budowli, o których mowa w ust. 1 pkt 3 ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, powstał w ciągu roku podatkowego - podstawą opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 4 ust. 3 powoływanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

W związku z powyższym podstawą opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości jest co do zasady jej wartość początkowa, figurująca w księgach podatkowych podatnika, stanowiąca podstawę naliczania amortyzacji dla celów podatkowych, bez uwzględnienia odpisów amortyzacyjnych. Wartość ta jest szczegółowo określona w przepisie art. 16g ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2011r. Nr 74 poz. 397 z późn. zm./, najczęściej jest to cena nabycia lub koszt wytworzenia.

W przedmiotowej sprawie opisanej przez Wnioskodawcę wartość początkowa budowli będzie stanowiła koszt wytworzenia określony w art. 16g ust. 4 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdzie za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Odnosząc się do stanowisko Wnioskodawcy określonego w punkcie 2 należy uznać je za nieprawidłowe, gdyż wartość budowli nie wynika z proporcji powierzchni lecz stanowi wartość początkową brutto tych nieruchomości, bez pomniejszenia o odpisy amortyzacyjne, co znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z dnia 31 stycznia 2008 r., II FSK 1644/06. Ustawodawca w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych określił, iż zgodnie z art. 4 ust. 9 wartość części budowli położonych w danej gminie, w przypadku budowli usytuowanych na obszarze dwóch lub więcej gmin, określa się proporcjonalnie do długości odcinka budowli położonego na terenie danej gminy i w tym przypadku zastosowanie znajduje opisany we wniosku z dnia 23.02.2011r. przez Wnioskodawcę sposób obliczenia wartości części budowli. W sytuacji, gdy Wnioskodawca w związku z prowadzoną modernizacją obiektu […]  na podstawie posiadanych dokumentów nie będzie w stanie w sposób jednoznaczny określić wartości budowli – kiosków gastronomicznych zgodnie z art. 16g ust. 4 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako kosztu wytworzenia to może skorzystać z pomocy biegłego rzeczoznawcy majątkowego, którego opinia jest jednym z dokumentów w postępowaniu podatkowym dotyczącym określenia zobowiązania podatkowego w przedmiotowej sprawie.

 

 Kolejną kwestią w przypadku budowli opisanych przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 23.02.2011r.o interpretację podatkową jest powstanie obowiązku w podatku od nieruchomości.

 

            W przedmiotowej sprawie obiekty budowlane określone przez Inżyniera Kontraktu jako budowle są obiektami nowopowstałymi w ramach modernizacji obiektu […] zatem w myśl art. 6 ust. 2 powoływanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli (...) lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli (...)  lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Zaś w myśl art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.

W związku z powyższym w przypadku budowli - kiosków gastronomicznych powstałych w wyniku modernizacji […] obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstanie z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa zostanie zakończona albo w którym rozpocznie się użytkowanie budowli lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

 

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy nie podziela stanowiska Wnioskodawcy i postanawia jak w sentencji.

 

 

POUCZENIE

Zastosowanie się do interpretacji przed jej zmianą lub przed doręczeniem organowi podatkowemu odpisu prawomocnego orzeczenia sądu administracyjnego uchylającego interpretację indywidualną nie może szkodzić wnioskodawcy, jak również w przypadku nieuwzględnienia jej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej.

Niniejsza interpretacja wraz z wnioskiem o wydanie interpretacji, po usunięciu danych identyfikujących wnioskodawcę oraz inne podmioty wskazane w treści interpretacji, zostanie niezwłocznie zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej.

Od niniejszej interpretacji przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Chorzów, w terminie 30 dni po upływie terminu określonego poniżej.

Skargę można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie Prezydenta Miasta Chorzów w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu niniejszej interpretacji – do usunięcia naruszenia prawa.

 

 

 

Do wiadomości:

-          Wnioskodawca

-          Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach ul. Paderewskiego 32B Katowice

-          PD a/a



osoba odpowiedzialna za treść: mgr Bożena Biolik-Stich, dnia: 2011-05-16
utworzony: 01-06-2011 / modyfikowany: 10-05-2016
wprowadził(a): Katarzyna Brol
rejestr zmian

Stopka serwisu