Treść strony
ZARZĄDZENIE UTRACIŁO MOC ZARZĄDZENIEM NR SK.16.2024 PREZYDENTA MIASTA CHORZÓW Z DN. 25.11.2024 R.
Zarządzenie Nr SK . 1 . 2018 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 10 stycznia 2018 r.
w sprawie: zasad i terminów przekazywania środków budżetowych na wydatki jednostek organizacyjnych Miasta
Na podstawie art. 30 ust.2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1875 z późn.zm.) oraz art. 44 ust. 3, art. 247 ust. 1 i 2, art. 254 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz.2077) Prezydent Miasta
zarządza co następuje:
I. Realizacja dochodów
§ 1.
- Dysponenci środków budżetowych - jednostki budżetowe przekazują pobrane w danym miesiącu kalendarzowym dochody na rachunek bieżący budżetu Miasta w terminie do 10 dnia miesiąca następnego.
- Wszystkie dochody pobrane w miesiącu grudniu i nie przekazane do końca roku na rachunek podstawowy budżetu Miasta Chorzów, jednostka organizacyjna winna przekazać z odpowiednim opisem w terminie do 10 stycznia roku następującego po roku budżetowym, a gdy ten dzień jest dniem wolnym od pracy - do pierwszego dnia roboczego po tym terminie
- Wydział Księgowości Urzędu Miasta przekazuje zrealizowane dochody do budżetu miasta co najmniej raz w tygodniu niezależnie od wielkości zgromadzonych środków.
- Zrealizowane dochody z tytułu podatków i opłat lokalnych należy przekazać na rachunek bieżący budżetu co najmniej raz w tygodniu niezależnie od wielkości zgromadzonych środków.
- Niezależnie od terminów określonych w ust. 1 jednostki budżetowe Miasta Chorzów zobowiązane są na polecenie Skarbnika Miasta do niezwłocznego przekazywania pobranych dochodów.
- Jednostki budżetowe Miasta prowadzące działalność określoną w ustawie z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, dochody zgromadzone na wydzielonym rachunku na dzień 31 grudnia roku budżetowego są zobowiązane odprowadzić na rachunek budżetu bieżący budżetu Miasta w terminie do dnia 5 stycznia następnego roku wraz z podaniem klasyfikacji budżetowej.
- Jednostki organizacyjne obowiązane są do:
1) prawidłowego i terminowego ustalania należności z tytułu dochodów budżetu miasta, 2) prowadzenia ewidencji dochodów budżetowych wg pełnej klasyfikacji budżetowej, tj.: działów, rozdziałów, paragrafów i źródeł, 3) terminowego wysyłania upomnień do zobowiązanych oraz podejmowania w stosunku do nich czynności egzekucyjnych przewidzianych prawem.
- Zwroty nadpłat w dochodach budżetowych, powstałych zarówno w bieżącym roku budżetowym, jak i w ubiegłych latach budżetowych, ujmuje się w tej podziałce klasyfikacji dochodów, na którą zalicza się bieżące wpływy tego samego rodzaju.
- Procedury dotyczące pobierania i odprowadzania dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego reguluje Zarządzenie Nr SK.3.2011 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 18 listopada 2011 roku.
II. Procedura składania dyspozycji przez jednostki organizacyjne Miasta (jednostki budżetowe)
§ 2.
- Jednostki budżetowe pokrywają swoje wydatki ze środków budżetu miasta, a pobrane dochody odprowadzają do budżetu miasta.
- Niedopuszczalne jest finansowanie wydatków jednostek budżetowych z pobranych przez te jednostki dochodów budżetowych.
§ 3.
- Uruchamiania środków budżetowych na wydatki dokonuje się w formie elektronicznego przelewu bankowego z rachunku bieżącego lub rachunków pomocniczych organu na właściwe rachunki jednostek budżetowych otwarte w banku prowadzącym obsługę bankową Miasta i jego jednostek organizacyjnych.
- Każdorazowe przekazanie środków musi być poprzedzone podpisanym przez dysponenta wnioskiem o przekazanie środków finansowych.
- Wniosek powinien być podpisany przez Dyrektora jednostki organizacyjnej, Głównego Księgowego lub inną upoważnioną osobę.
- Dyspozycje składane przez oświatowe jednostki organizacyjne Miasta podlegają weryfikacji przez Wydział Edukacji sprawujący nadzór nad tymi jednostkami.
- Zapotrzebowanie powinno ujmować kwoty niezbędne do bieżącego funkcjonowania wydziału/jednostki, środki nie mogą być pobierane w nadmiernej wysokości i przechowywane na rachunkach jednostek budżetowych.
- Złożone zapotrzebowanie na środki finansowe na konkretny wydatek musi być zgodne z planem finansowym i harmonogramem realizacji wydatków oraz uwzględniać aktualne wykonanie planu.
- We wniosku o przekazanie środków budżetowych na wydatki, jednostki wykazują kwotę zapotrzebowania na środki, termin przekazania środków budżetowych, numer rachunku bankowego, na który należy dokonać przelewu środków budżetowych.
- Wzory wniosków o przekazanie środków na realizację wydatków budżetowych stanowią załączniki do niniejszego zarządzenia:
1) Załącznik Nr 1 - Wniosek o przekazanie środków na wydatki bieżące (dla jednostek budżetowych innych niż oświatowe), 2) Załącznik Nr 2 - Wniosek o przekazanie środków na wydatki bieżące (dla jednostek oświatowych), 3) Załącznik Nr 3 - Wniosek o przekazanie środków na wydatki majątkowe (roczne oraz przedsięwzięcia ujęte w WPF), 4) Załącznik Nr 4 - Wniosek o przekazanie środków na wydatki majątkowe (dla jednostek oświatowych).
- Wnioski należy składać do Wydziału Budżetu i Analiz w następujących terminach:
1) do 1-go dnia danego miesiąca na ZUS, 2) do 15-go dnia danego miesiąca na podatek dochodowy od wynagrodzeń, 3) do 25-go dnia danego miesiąca na wynagrodzenia, 4) dyspozycje na wydatki inne niż wymienione w pkt. 1) do 3) winny mieć określoną datę płatności i być złożone przynajmniej na 3 dni robocze przed terminem płatności, 5) dyspozycje na wydatki majątkowe winny mieć określone źródła finansowania tych wydatków oraz termin przekazania środków.
- Pracownik Wydziału Budżetu i Analiz dokonuje sprawdzenia wniosku jednostki o przekazanie środków budżetowych.
- Wniosek zawierający błędy rachunkowe, merytoryczne podlega zwrotowi do jednostki lub Wydziału Merytorycznego.
- W przypadku niedopełnienia obowiązku wynikającego z § 3 ust. 2 oraz ust. 9 przed terminem płatności oraz niezrealizowania przez podległe jednostki budżetowe określonych płatności, odpowiedzialność ponoszą dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych Miastu.
- Suma wydatków poniesionych przez jednostkę wykazana w sprawozdaniu Rb-28S w poszczególnych okresach sprawozdawczych nie może być wyższa niż suma środków przekazanych z budżetu miasta na wydatki budżetowe w tym okresie.
III. Obieg dyspozycji przekazywania środków w Urzędzie Miasta
§ 4.
- Wydział Księgowości Urzędu Miasta sporządza zapotrzebowanie na środki na podstawie złożonych przez Wydziały Urzędu Miasta faktur, dyspozycji dotyczących przekazania dotacji oraz innych dokumentów stanowiących podstawę wydatkowania środków.
- W przypadku instytucji kultury wniosek o przekazanie dotacji składa Wydział Kultury, Sportu i Turystyki do Wydziału Księgowości, przy czym ustala się, iż miesięczne dotacje będą przekazywane w dwóch transzach.
- Wydziały realizujące wydatki majątkowe współfinansowane kredytem EBI zobowiązuje się do zamieszczania na metryczce dowodu księgowego informacji o wysokości zaangażowanego kredytu EBI.
- Przekazywanie środków na wydatki do Wydziału Księgowości następuje na pisemny wniosek Wydziału zatwierdzony przez Dyrektora Wydziału, przekazany do Wydziału Budżetu i Analiz w formie elektronicznej w Systemie SODIS.
IV. Procedura przekazywania środków pochodzących z dotacji celowych, z budżetu Unii Europejskiej oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi
§ 5.
- Wniosku o przekazanie środków budżetowych nie składa się w przypadku środków otrzymanych w formie dotacji celowych z budżetu państwa, za wyjątkiem środków wymagających podziału na poszczególne jednostki organizacyjne.
- Kwoty dotacji celowych z budżetu państwa należy przekazywać dysponentom merytorycznym niezwłocznie po ich otrzymaniu na rachunek dotacji budżetu miasta, nie wcześniej jednak jak po odpowiednim ujęciu środków z dotacji w planie budżetu Miasta.
- Środki otrzymane od innych podmiotów na podstawie porozumień, wpływające na rachunek rozliczeniowy dotacji, przekazuje się na bieżąco, niezwłocznie po ich otrzymaniu do właściwych jednostek po ujęciu ich w planie budżetu Miasta.
- Zobowiązuje się dysponentów merytorycznych przed złożeniem dyspozycji wypłaty ze środków pochodzących z dotacji do sprawdzenia w Wydziale Budżetu i Analiz wpływu tych środków na rachunek bieżący budżetu Miasta.
§ 6.
- Uruchomienia środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, w ramach zawartych umów o dofinansowanie projektów (dla projektów finansowanych zaliczkowo), dla wydziałów/jednostek organizacyjnych realizujących projekt należy dokonywać niezwłocznie po ich otrzymaniu od podmiotu dotującego, nie wcześniej jednak jak po odpowiednim ujęciu tych środków w planie budżetu Miasta.
- Środki uruchamia się na podstawie wniosku przedłożonego przez wydział/jednostkę organizacyjną, wskazującą numer umowy o dofinansowanie, nazwę, klasyfikację budżetową projektu oraz numer rachunku bankowego projektu. Wzór wniosku zawiera Załącznik Nr 5 do niniejszego zarządzenia.
- W przypadku opóźnienia wpływu środków zewnętrznych na realizację projektów unijnych w uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgody Resortowego Prezydenta Miasta i Skarbnika Miasta, na pisemny wniosek jednostki będącej Beneficjentem ostatecznym dokonuje się przelewu środków ze środków własnych budżetu Miasta.
- W chwili otrzymania środków od podmiotu dotującego, dokonuje się zwrotu odpowiedniej kwoty na rachunek budżetu Miasta poprzez dokonanie refundacji z rachunku transferowego projektu na rachunek podstawowy budżetu.
- W przypadku dofinansowania projektu w postaci wkładu własnego Wydział Budżetu i Analiz przekazuje środki na pisemny wniosek wydziału/jednostki organizacyjnej realizującej projekt po dokonaniu sprawdzenia z planem wydatków.
V. Zasady przekazywania środków w przypadku braku płynności finansowej
§ 7.
- W przypadku wystąpienia okoliczności powodujących trudności z zachowaniem płynności finansowej Miasta dopuszcza się możliwość przekazywania środków własnych budżetu Miasta w kwotach i terminach innych niż wynikające ze złożonych wniosków na dany miesiąc kalendarzowy.
- W takim przypadku po podjęciu decyzji przez Skarbnika Miasta określa się następującą kolejność finansowania wydatków:
a) wynagrodzenia, b) pochodne od wynagrodzeń, c) wyżywienie i zakup leków w DPS oraz placówkach oświatowych i opiekuńczo–wychowawczych, d) energia, e) świadczenia pomocy społecznej, f) obsługa długu, g) wydatki inwestycyjne.
- W przypadku wystąpienia okoliczności określonych w pkt 1 zobowiązuje się Dyrektorów Wydziałów Urzędu Miasta oraz Dyrektorów jednostek organizacyjnych Miasta odpowiedzialnych za realizację zadań budżetowych do:
a) podjęcia niezbędnych działań w celu łagodzenia ujemnych skutków wynikających z braku środków (łącznie z prolongatą terminów zobowiązań), b) negocjowania z kontrahentami terminów płatności poprzez aneksy przesuwające terminy płatności do zawartych umów.
VI. Rozliczanie wydatków
§ 8.
- Jednostki budżetowe do dnia 10 stycznia roku następującego po roku budżetowym, dokonują zwrotu niewykorzystanych środków otrzymanych w danym roku na realizację wydatków budżetowych.
- Jednostki organizacyjne Miasta realizujące wydatki pochodzące z dotacji celowych oraz Wydział Księgowości Urzędu Miasta powinny przekazać niewykorzystane z tego tytułu środki na rachunek do dnia 10 stycznia roku następującego po roku budżetowym (z wyjątkiem tych, dla których przepisy lub zawarte umowy ustalają inny termin rozliczenia/zwrotu).
- Zwroty niewykorzystanych środków, otrzymanych w formie dotacji, środków otrzymanych na podstawie umów, porozumień i środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, należy przekazywać osobnym przelewem na rachunek, z którego środki te zostały przekazane.
- Dokonując zwrotu środków, o których mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu jednostki organizacyjne Miasta oraz Wydziały Urzędu Miasta przekazują do Wydziału Budżetu i Analiz informację dodatkową zawierającą następujące dane:
a) rok, którego zwrot dotyczy, b) klasyfikację budżetową (dział, rozdział, paragraf), c) klasyfikację budżetu zadaniowego Wojewody Śląskiego, d) kwotę niewykorzystanej części dotacji podlegającą zwrotowi do dysponenta wyższego stopnia wraz z określeniem terminu zwrotu, e) źródło pochodzenia dotacji (ustawa czy rezerwa – nr pozycji rezerwy celowej) oraz nr decyzji Wojewody( w przypadku zwrotu dotacji przekazywanej Miastu w tej samej podziałce klasyfikacyjnej przez różne Wydziały Śl.UW nadzorujące dane zadanie należy podać dodatkowo symbol tego Wydziału), f) nr umowy/porozumienia, jeżeli dotacja została przekazana na podstawie zawartej umowy/porozumienia. w terminie do dnia 10 stycznia roku następującego po roku budżetowym (z wyjątkiem tych, dla których przepisy lub zawarte umowy ustalają inny termin rozliczenia/zwrotu).
§ 9.
Wykonanie zarządzenia powierzam Dyrektorom Wydziałów, Kierownikom Biur Urzędu Miasta, Dyrektorom jednostek organizacyjnych Miasta i Dyrektorowi samorządowego zakładu budżetowego.
§ 10.
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierzam Skarbnikowi Miasta.
§ 11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Prezydent Miasta Chorzów (-) Andrzej Kotala
Załączniki do Zarządzenia:
pobierz plik: [ Załącznik nr 1 do Zarządzenia ] pobierz plik: [ Załącznik nr 2 do Zarządzenia ] pobierz plik: [ Załącznik nr 3 do Zarządzenia ] pobierz plik: [ Załącznik nr 4 do Zarządzenia ] pobierz plik: [ Załącznik nr 5 do Zarządzenia ]
ZMIANY DO ZARZĄDZENIA:
osoba odpowiedzialna za treść: Monika Liniewiecka, dnia: 2018-01-10 utworzony: 22-01-2018 / modyfikowany: 28-11-2024 wprowadził(a): Joanna Czechowska rejestr zmian
|