Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów

przejdź: BIP - strona główna

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót Lewy PanelORGANY I RADYPREZYDENT MIASTAZARZĄDZENIA DOT. PROCEDUR FINANSOWYCH2018

Treść strony

wersja do druku
powrót | SK-1-2018

ZARZĄDZENIE UTRACIŁO MOC ZARZĄDZENIEM NR SK.16.2024 PREZYDENTA MIASTA CHORZÓW Z DN. 25.11.2024 R.

Zarządzenie Nr SK . 1 . 2018
Prezydenta Miasta Chorzów
z dnia 10 stycznia 2018 r.

w sprawie: zasad i terminów przekazywania środków budżetowych na wydatki jednostek organizacyjnych Miasta

Na podstawie art. 30 ust.2 pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1875 z późn.zm.) oraz art. 44 ust. 3, art. 247 ust. 1 i 2, art. 254 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz.2077) Prezydent Miasta 

zarządza co następuje:

I. Realizacja dochodów

§ 1.  

  1. Dysponenci środków budżetowych - jednostki budżetowe przekazują pobrane w danym miesiącu kalendarzowym dochody na rachunek bieżący budżetu Miasta w terminie do 10 dnia miesiąca następnego.
  2. Wszystkie dochody pobrane w miesiącu grudniu i nie przekazane do końca roku na rachunek podstawowy budżetu Miasta Chorzów, jednostka organizacyjna winna przekazać z odpowiednim opisem w terminie do 10 stycznia roku następującego po roku budżetowym, a gdy ten dzień jest dniem wolnym od pracy - do pierwszego dnia roboczego po tym terminie
  3. Wydział Księgowości Urzędu Miasta przekazuje zrealizowane dochody do budżetu miasta co najmniej raz w tygodniu niezależnie od wielkości zgromadzonych środków.
  4. Zrealizowane dochody z tytułu podatków i opłat lokalnych należy przekazać na rachunek bieżący budżetu co najmniej raz w tygodniu niezależnie od wielkości zgromadzonych środków.
  5. Niezależnie od terminów określonych w ust. 1 jednostki budżetowe Miasta Chorzów zobowiązane są na polecenie Skarbnika Miasta do niezwłocznego przekazywania pobranych dochodów.
  6. Jednostki budżetowe Miasta prowadzące działalność określoną w ustawie z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, dochody zgromadzone na wydzielonym rachunku na dzień 31 grudnia roku budżetowego są zobowiązane odprowadzić na rachunek budżetu bieżący budżetu Miasta w terminie do dnia 5 stycznia następnego roku wraz z podaniem klasyfikacji budżetowej.
  7. Jednostki organizacyjne obowiązane są do:
    1) prawidłowego i terminowego ustalania należności z tytułu dochodów budżetu miasta,
    2) prowadzenia ewidencji dochodów budżetowych wg pełnej klasyfikacji budżetowej, tj.: działów, rozdziałów, paragrafów i źródeł,
    3) terminowego wysyłania upomnień do zobowiązanych oraz podejmowania w stosunku do nich czynności egzekucyjnych przewidzianych prawem.
  8. Zwroty nadpłat w dochodach budżetowych, powstałych zarówno w bieżącym roku budżetowym, jak i w ubiegłych latach budżetowych, ujmuje się w tej podziałce klasyfikacji dochodów, na którą zalicza się bieżące wpływy tego samego rodzaju.
  9. Procedury dotyczące  pobierania i odprowadzania dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego reguluje Zarządzenie Nr SK.3.2011  Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 18 listopada 2011 roku.

 II. Procedura składania dyspozycji przez jednostki organizacyjne Miasta (jednostki budżetowe)

§ 2.

  1. Jednostki budżetowe pokrywają swoje wydatki ze środków budżetu miasta, a pobrane dochody odprowadzają do budżetu miasta.
  2. Niedopuszczalne jest finansowanie wydatków jednostek budżetowych z pobranych przez te jednostki dochodów budżetowych.

§ 3.

  1. Uruchamiania środków budżetowych na wydatki dokonuje się w formie elektronicznego przelewu bankowego z rachunku bieżącego lub rachunków pomocniczych organu na właściwe rachunki jednostek budżetowych otwarte w banku prowadzącym obsługę bankową Miasta i jego jednostek organizacyjnych.
  2. Każdorazowe przekazanie środków musi być poprzedzone podpisanym przez dysponenta wnioskiem o przekazanie środków finansowych.
  3. Wniosek powinien być podpisany przez Dyrektora jednostki organizacyjnej, Głównego Księgowego lub inną upoważnioną osobę.
  4. Dyspozycje składane przez oświatowe jednostki organizacyjne Miasta podlegają weryfikacji przez Wydział Edukacji sprawujący nadzór nad tymi jednostkami.
  5. Zapotrzebowanie powinno ujmować kwoty niezbędne do bieżącego funkcjonowania wydziału/jednostki, środki nie mogą być pobierane w nadmiernej wysokości i przechowywane na rachunkach jednostek budżetowych.
  6. Złożone zapotrzebowanie na środki finansowe na konkretny wydatek musi być zgodne z planem finansowym i harmonogramem realizacji  wydatków oraz uwzględniać aktualne wykonanie planu.
  7. We wniosku o przekazanie środków budżetowych na wydatki, jednostki wykazują kwotę zapotrzebowania na środki, termin przekazania środków budżetowych, numer rachunku bankowego, na który należy dokonać przelewu środków budżetowych.
  8. Wzory wniosków o przekazanie środków na realizację wydatków budżetowych stanowią załączniki  do niniejszego zarządzenia:
    1) Załącznik Nr 1 - Wniosek o przekazanie środków na wydatki bieżące (dla jednostek budżetowych innych niż oświatowe),
    2) Załącznik Nr 2 - Wniosek o przekazanie środków na wydatki bieżące (dla jednostek oświatowych),
    3) Załącznik Nr 3 - Wniosek o przekazanie środków na wydatki majątkowe (roczne oraz przedsięwzięcia ujęte w WPF),
    4) Załącznik Nr 4 - Wniosek o przekazanie środków na wydatki majątkowe (dla jednostek oświatowych).
  9. Wnioski należy składać do Wydziału Budżetu i Analiz w następujących terminach:
    1) do 1-go dnia danego miesiąca na ZUS,
    2) do 15-go dnia danego miesiąca na podatek dochodowy od wynagrodzeń,
    3) do 25-go dnia danego miesiąca na wynagrodzenia,
    4) dyspozycje na wydatki inne niż wymienione w pkt. 1) do 3) winny mieć określoną datę płatności i być złożone przynajmniej na 3 dni robocze przed terminem płatności,
    5) dyspozycje na wydatki majątkowe winny mieć określone źródła finansowania tych wydatków oraz termin przekazania środków.
  10. Pracownik Wydziału Budżetu i Analiz dokonuje sprawdzenia wniosku jednostki o przekazanie środków budżetowych.
  11. Wniosek zawierający błędy rachunkowe, merytoryczne podlega zwrotowi do jednostki lub Wydziału Merytorycznego.
  12. W przypadku niedopełnienia obowiązku wynikającego z § 3 ust. 2 oraz ust. 9 przed terminem płatności oraz niezrealizowania przez podległe jednostki budżetowe określonych płatności, odpowiedzialność ponoszą dyrektorzy jednostek organizacyjnych podległych Miastu.
  13. Suma wydatków poniesionych przez jednostkę wykazana w sprawozdaniu Rb-28S w poszczególnych okresach sprawozdawczych nie może być wyższa niż suma środków przekazanych z budżetu miasta na wydatki budżetowe w tym okresie.

 III. Obieg dyspozycji przekazywania środków w Urzędzie Miasta

§ 4.

  1. Wydział Księgowości Urzędu Miasta sporządza zapotrzebowanie na środki na podstawie złożonych przez Wydziały Urzędu Miasta faktur, dyspozycji dotyczących przekazania dotacji oraz innych dokumentów stanowiących podstawę wydatkowania środków.
  2. W przypadku instytucji kultury wniosek o przekazanie dotacji składa Wydział Kultury, Sportu i Turystyki do Wydziału Księgowości, przy czym ustala się, iż miesięczne dotacje będą przekazywane w dwóch transzach.
  3. Wydziały realizujące wydatki majątkowe współfinansowane kredytem EBI zobowiązuje się do zamieszczania na metryczce dowodu księgowego informacji o wysokości zaangażowanego kredytu EBI.
  4. Przekazywanie środków na wydatki do Wydziału Księgowości następuje na pisemny wniosek Wydziału zatwierdzony przez Dyrektora Wydziału, przekazany do Wydziału Budżetu i Analiz w formie elektronicznej w Systemie SODIS.

IV. Procedura przekazywania środków pochodzących z dotacji celowych, z budżetu Unii Europejskiej oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi

§ 5.

  1. Wniosku o przekazanie środków budżetowych nie składa się w przypadku środków otrzymanych w formie dotacji celowych z budżetu państwa, za wyjątkiem środków wymagających podziału na poszczególne jednostki organizacyjne.
  2. Kwoty dotacji celowych z budżetu państwa należy przekazywać dysponentom merytorycznym niezwłocznie po ich otrzymaniu na rachunek dotacji budżetu miasta, nie wcześniej jednak jak po odpowiednim ujęciu środków z dotacji w planie budżetu Miasta.
  3. Środki otrzymane od innych podmiotów na podstawie porozumień, wpływające na rachunek rozliczeniowy dotacji, przekazuje się na bieżąco, niezwłocznie po ich otrzymaniu do właściwych jednostek po ujęciu ich w planie budżetu Miasta.
  4. Zobowiązuje się dysponentów merytorycznych przed złożeniem dyspozycji wypłaty  ze środków pochodzących z dotacji do sprawdzenia w Wydziale Budżetu i Analiz wpływu tych środków na rachunek bieżący budżetu Miasta.

§ 6.

  1. Uruchomienia środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, w ramach zawartych umów o dofinansowanie projektów (dla projektów finansowanych zaliczkowo), dla  wydziałów/jednostek organizacyjnych realizujących projekt należy dokonywać niezwłocznie po ich otrzymaniu od podmiotu dotującego, nie wcześniej jednak jak po odpowiednim ujęciu tych środków w planie budżetu Miasta.
  2. Środki uruchamia się na podstawie wniosku przedłożonego przez wydział/jednostkę organizacyjną, wskazującą numer umowy o dofinansowanie, nazwę, klasyfikację budżetową projektu oraz numer rachunku bankowego projektu. Wzór wniosku zawiera Załącznik Nr 5 do niniejszego zarządzenia.
  3. W przypadku opóźnienia wpływu środków zewnętrznych na realizację projektów unijnych w uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgody Resortowego Prezydenta Miasta i Skarbnika Miasta, na pisemny wniosek jednostki będącej Beneficjentem ostatecznym dokonuje się przelewu środków ze środków własnych budżetu Miasta.
  4. W chwili otrzymania środków od podmiotu dotującego, dokonuje się zwrotu odpowiedniej kwoty na rachunek budżetu Miasta poprzez dokonanie refundacji z rachunku transferowego projektu na rachunek podstawowy budżetu.
  5. W przypadku dofinansowania projektu w postaci wkładu własnego Wydział Budżetu i Analiz przekazuje środki na pisemny wniosek wydziału/jednostki organizacyjnej realizującej projekt po dokonaniu sprawdzenia z planem wydatków.

 V. Zasady przekazywania środków w przypadku braku płynności finansowej

§ 7.

  1. W przypadku wystąpienia okoliczności powodujących trudności z zachowaniem płynności finansowej Miasta dopuszcza się możliwość przekazywania środków własnych budżetu Miasta w kwotach i terminach innych niż wynikające ze złożonych wniosków na dany miesiąc kalendarzowy.
  2. W takim przypadku po podjęciu decyzji przez Skarbnika Miasta określa się następującą kolejność finansowania wydatków:
    a) wynagrodzenia,
    b) pochodne od wynagrodzeń,
    c) wyżywienie i zakup leków w DPS oraz placówkach oświatowych i opiekuńczo–wychowawczych,
    d) energia,
    e) świadczenia pomocy społecznej,
    f) obsługa długu,
    g) wydatki inwestycyjne.
  3. W przypadku wystąpienia okoliczności określonych w pkt 1 zobowiązuje się Dyrektorów Wydziałów Urzędu Miasta oraz Dyrektorów jednostek organizacyjnych Miasta odpowiedzialnych za realizację zadań budżetowych do:
    a) podjęcia niezbędnych działań w celu łagodzenia ujemnych skutków wynikających z braku środków (łącznie z prolongatą terminów zobowiązań),
    b) negocjowania z kontrahentami terminów płatności poprzez aneksy przesuwające terminy płatności do zawartych umów.

VI. Rozliczanie wydatków

§ 8.

  1. Jednostki budżetowe do dnia 10 stycznia roku następującego po roku budżetowym, dokonują zwrotu niewykorzystanych środków otrzymanych w danym roku na realizację wydatków budżetowych.
  2. Jednostki organizacyjne Miasta realizujące wydatki pochodzące z dotacji celowych oraz Wydział Księgowości Urzędu Miasta powinny przekazać niewykorzystane z tego tytułu środki na rachunek do dnia 10 stycznia roku następującego po roku budżetowym (z wyjątkiem tych, dla których przepisy lub zawarte umowy  ustalają inny termin rozliczenia/zwrotu).
  3. Zwroty niewykorzystanych środków, otrzymanych w formie dotacji, środków otrzymanych na podstawie umów, porozumień i środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, należy przekazywać osobnym przelewem na rachunek, z którego środki te zostały przekazane.
  4. Dokonując zwrotu środków, o których mowa w ust. 2 niniejszego paragrafu jednostki organizacyjne Miasta oraz Wydziały Urzędu Miasta przekazują do Wydziału Budżetu i Analiz informację dodatkową zawierającą następujące dane:
    a) rok, którego zwrot dotyczy,
    b) klasyfikację budżetową (dział, rozdział, paragraf),
    c) klasyfikację budżetu zadaniowego Wojewody Śląskiego,
    d) kwotę niewykorzystanej części dotacji podlegającą zwrotowi do dysponenta wyższego stopnia wraz z określeniem terminu zwrotu,
    e) źródło pochodzenia dotacji (ustawa czy rezerwa – nr pozycji rezerwy celowej) oraz nr  decyzji Wojewody( w przypadku zwrotu dotacji przekazywanej Miastu w tej samej podziałce klasyfikacyjnej przez różne Wydziały Śl.UW nadzorujące dane zadanie należy podać dodatkowo symbol tego Wydziału),
    f) nr umowy/porozumienia, jeżeli dotacja została przekazana na podstawie zawartej umowy/porozumienia.
    w terminie do dnia 10 stycznia  roku następującego po roku budżetowym (z wyjątkiem tych, dla których przepisy lub zawarte umowy  ustalają inny termin rozliczenia/zwrotu).

§ 9.

Wykonanie zarządzenia powierzam Dyrektorom Wydziałów, Kierownikom Biur Urzędu Miasta, Dyrektorom jednostek organizacyjnych Miasta i Dyrektorowi samorządowego zakładu budżetowego.

§ 10.

Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierzam Skarbnikowi Miasta.

§ 11.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Prezydent Miasta Chorzów
(-) Andrzej Kotala

Załączniki do Zarządzenia:

pobierz plik: [ Załącznik nr 1 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 2 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 3 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 4 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 5 do Zarządzenia ]

 

ZMIANY DO ZARZĄDZENIA:



osoba odpowiedzialna za treść: Monika Liniewiecka, dnia: 2018-01-10
utworzony: 22-01-2018 / modyfikowany: 28-11-2024
wprowadził(a): Joanna Czechowska
rejestr zmian

Stopka serwisu