![]() |
![]() |
Menu kategorii |
Treść stronypowrót | ZAŁ. UCHW. NR XLV/905/06
Załącznik do uchwały Nr XLV/905/06 Rady Miasta Chorzów z dnia 27.04.2006 r.
REGULAMIN STRAŻY MIEJSKIEJ W CHORZOWIE Rozdział I Zakres działania, zasady funkcjonowania i zadania Straży Miejskiej 1. Straż Miejska wykonuje zadania określone w ustawie z dnia 29.08.1997r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779 z późniejszymi zmianami).
2. Straż Miejska w Chorzowie zwana dalej „Strażą”, jest umundurowaną formacją powołaną do ochrony spokoju i porządku publicznego na terenie Miasta.
3. Straż należy do struktury organizacyjnej Urzędu Miasta na prawach Wydziału.
4. Terenem działania Straży jest obszar administracyjny miasta Chorzów.
5. Działalnością Straży kieruje Komendant.
6. Przełożonym Komendanta jest Prezydent Miasta Chorzów.
7. Nadzór nad działalnością Straży sprawuje Prezydent Miasta lub wyznaczony przez niego zastępca Prezydenta, a w zakresie fachowym Komendant Główny Policji poprzez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.
8. Straż używa pieczęci: a. okrągłej ze znakiem orła w środku pieczęci, o treści:
b. prostokątnych o treści:
9. Zadania Straży. Do zadań Straży należy w szczególności:
Ponadto Straż wykonuje zadania określone odrębnymi przepisami. ROZDZIAŁ II Organizacja Straży
ROZDZIAŁ III Uprawnienia i obowiązki funkcjonariuszy. 1. Prawa i obowiązki funkcjonariuszy Straży regulują przepisy o pracownikach samorządowych, Ustawa o strażach gminnych (miejskich) oraz indywidualne zakresy czynności.
2. Do obowiązków strażnika należy:
3. Do zakresu czynności strażnika w szczególności należy:
4. Jeżeli w przekonaniu pracownika Straży polecenie przełożonego jest niezgodne z prawem, funkcjonariusz powinien zgłosić swoje uwagi przełożonemu i zażądać potwierdzenia polecenia na piśmie. Po wykonaniu polecenia ma obowiązek zgłosić swoje zastrzeżenia Prezydentowi Miasta. 5. Jeżeli pracownik wnosi uwagi do kwestii związanych ze stosunkiem pracy, w celu ich załagodzenia zobowiązany jest do zachowania drogi służbowej.
6. Podczas wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze Straży korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. ROZDZIAŁ IV Postanowienia końcowe 1. Komendant Straży określa szczegółowe zasady i sposób pełnienia służby poprzez:
2. Komendant ma prawo do wydawania decyzji porządkowych związanych ze sprawnym funkcjonowaniem wydziału. 3. Decyzje, o których mowa w punkcie 2 podaje się do wiadomości funkcjonariuszy na tablicy ogłoszeń wydziału umieszczonej w sali konferencyjnej Straży Miejskiej (tzw. sali odpraw). 4. Kandydatów do pracy w Straży poddaje się testom sprawności fizycznej, testom z wiedzy o samorządzie terytorialnym, oraz badaniom psychologicznym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 1 września 2004 roku w sprawie zakresu, trybu i częstotliwości przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o przyjęcie do służby oraz pełniących służbę w strażach gminnych, a także jednostek uprawnionych do przeprowadzenia badań (Dz.U.04.205.2105 z późniejszymi zmianami) 5. Komendant ma prawo do przeprowadzania testu sprawności fizycznej, sprawdzającego przydatność strażnika do służby (normy sprawności fizycznej na poszczególne stanowiska ustala Komendant). 6. Komendant ma prawo do sprawdzania wiedzy dotyczącej zakresu czynności służbowych wykonywanych przez strażnika, sprawdzający jego przydatność do służy. 7. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie zastosowanie mają przepisy Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779 z późniejszymi zmianami), wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze oraz stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu Pracy).
osoba odpowiedzialna za treść: Tomasz Piechniczek, dnia: 2006-05-08
utworzony: 08-05-2006 / modyfikowany: 08-05-2006 wprowadził(a): Tomasz Piechniczek rejestr zmian |