ZARZĄDZENIE UTRACIŁO MOC ZARZĄDZENIEM NR OR.227.2022 PREZYDENTA MIASTA CHORZÓW Z DN. 1.12.2022 R.
Zarządzenie Nr OR . 99 . 2019
Prezydenta Miasta Chorzów
z dnia 23 kwietnia 2019 roku
w sprawie powołania Komisji ds. wyrażenia zgody na udzielenie ulg w podatkach i opłatach lokalnych, podatku rolnym, podatku leśnym, opłacie skarbowej oraz ulg na podstawie art. 18 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jak również udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości na podstawie obowiązujących uchwał Rady Miasta Chorzów.
Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j.: Dz. U. z 2019 r., poz. 506), art. 67a w związku z art. 67b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz.U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) oraz art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1445 z późn. zm.) Prezydent Miasta Chorzów
z a r z ą d z a:
§ 1.
- Powołać Komisję ds. wyrażenia zgody na udzielenie ulg w podatkach i opłatach lokalnych, podatku rolnym, podatku leśnym, opłacie skarbowej oraz ulg na podstawie art. 18 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jak również udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości na podstawie obowiązujących uchwał Rady Miasta Chorzów tj. uchwały Nr LII/945/18 Rady Miasta Chorzów z dnia 6 września 2018 roku w sprawie zwolnienia nieruchomości położonych na terenie miasta Chorzów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis oraz uchwały Nr XLV/872/14 Rady Miasta Chorzów z dnia 29 maja 2014 roku w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków lub ich części wybudowanych przed 1945 r. położonych na terenie miasta Chorzów, w których dokonano renowacji elewacji.
- Komisję opisaną w ust. 1 powołuje się w następującym składzie:
1. Przewodniczący Komisji - Skarbnik Miasta,
2. Zastępca Przewodniczącego - Dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych,
3. Dyrektor Wydziału Egzekucji i Windykacji;
4. Dyrektor Wydziału Księgowości.
§ 2.
W przypadku nieobecności członków Komisji, udział w pracy Komisji mogą brać osoby je zastępujące.
§ 3.
Komisja rozpatruje sprawy w obecności Przewodniczącego lub Zastępcy Przewodniczącego oraz przynajmniej jednego z członków Komisji.
§ 4.
Zadaniem Komisji jest opiniowanie wniosków w sprawie:
- umarzania w całości albo w części, odraczania albo rozkładania na raty:
a. spłaty zobowiązań podatkowych określonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (t.j.: Dz.U. z 2018 r., poz. 1445 z późn.zm.),
b. spłaty zobowiązań podatkowych określonych w ustawie o podatku rolnym z dnia 15 listopada 1984 roku (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1892 z późn. zm.),
c. spłaty zobowiązań podatkowych określonych w ustawie o podatku leśnym z dnia 30 października 2002 roku o podatku leśnym (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1821 z późn. zm.),
d. spłaty zobowiązań podatkowych, o których mowa w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j.: Dz.U. z 2018 r., poz. 1530 z późn.zm.),
e. spłaty zobowiązań, o których mowa w ustawie z dnia 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej (t.j.: Dz. U. z 2018 r., poz. 1044 z późn. zm.).
- zwolnień od podatku od nieruchomości na podstawie obowiązujących uchwał Rady Miasta Chorzów, określonych szczegółowo w § 1 ust. 1 niniejszego zarządzenia.
§ 5.
Sprawy na posiedzenia Komisji wnosi Dyrektor Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych, Zastępca Dyrektora lub Kierownik Referatu Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych prowadzący sprawę.
§ 6.
Przed podjęciem decyzji w sprawie umorzenia, rozłożenia na raty, odroczenia lub zastosowania ulg, o których mowa w § 4, Prezydent Miasta lub Skarbnik Miasta zasięga opinii Komisji, o której mowa w § 1.
§ 7.
W przypadku rozbieżnych stanowisk członków Komisji i Przewodniczącego Komisji, rozstrzygnięcia sprawy dokonuje Prezydent Miasta.
§ 8.
Terminy posiedzeń Komisji ustala Przewodniczący Komisji.
§ 9.
Obsługę biurową Komisji, w tym prowadzenie dokumentacji czynności wykonywanych przez Komisję w toku postępowania, prowadzi Sekretariat Skarbnika Miasta.
§ 10.
Traci moc:
Zarządzenie Nr OR.216.2017 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 29 grudnia 2017 r. w sprawie powołania Komisji ds. wyrażenia zgody na udzielenie ulg w podatkach i opłatach lokalnych, podatku rolnym, podatku leśnym oraz ulg na podstawie art. 18 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jak również udzielania zwolnień od podatku od nieruchomości na podstawie obowiązujących uchwał Rady Miasta Chorzów.
§ 11.
Wykonanie zarządzenia powierza się Skarbnikowi Miasta
§ 12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezydent Miasta Chorzów
(-) Andrzej Kotala