Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów

przejdź: BIP - strona główna

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót Lewy PanelORGANY I RADYPREZYDENT MIASTAZARZĄDZENIA DOT. PROCEDUR FINANSOWYCH2024

Treść strony

wersja do druku
powrót | SK-7-2024

Zarządzenie Nr SK . 7 . 2024
Prezydenta Miasta Chorzów
z dnia 19 kwietnia 2024 r.

w sprawie zasad prowadzenia rozliczeń podatku od towarów i usług oraz sporządzania deklaracji VAT przez Miasto Chorzów.

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 40, z późn. zm.), art. 3 ustawy z dnia 5 września 2016r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i sług oraz dokonywania zwrotów środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (t.j Dz.U. z 2018 r. poz. 280) w związku z art. 15 ust. 1, art. 99, art. 109 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361) Prezydent Miasta Chorzów

zarządza:

§ 1.

  1. Miasto Chorzów dokonuje w sposób scentralizowany rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług (podatek VAT).
  2. Wykaz jednostek organizacyjnych Miasta Chorzów podlegających centralizacji rozliczeń podatku VAT wraz z określeniem symbolu jednostki określa Załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
  3. Kierownicy jednostek organizacyjnych Miasta Chorzów, wymienionych w załączniku nr 1 do zarządzenia, są zobowiązani do posługiwania się numerem NIP Miasta Chorzów – Miasta Na Prawach Powiatu 6272733808 przy wszystkich czynnościach związanych z prowadzoną na terenie kraju działalnością gospodarczą.
  4. W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych (WNT, WDT, import usług, eksport usług) obowiązuje numer NIP: PL  6272733808

§ 2.

Definicje

Ilekroć w Zarządzeniu jest mowa o:

1) jednostce organizacyjnej Miasta (jednostce) – rozumie się przez to jednostki organizacyjne Miasta Chorzów utworzone w celu wykonywania zadań miasta;
2) Dyrektorze – rozumie się przez to kierownika wyodrębnionej jednostki organizacyjnej Miasta;
3) Referacie Rozliczeń Podatku VAT – rozumie się przez to komórkę organizacyjną Urzędu Miasta Chorzów, w której następuje centralizacja rozliczeń podatku VAT  jednostek organizacyjnych Miasta;
4) ustawie o VAT – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.  Dz.U. z 2024 r. poz. 361);
5) WNT – rozumie się przez to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w rozumieniu ustawy o VAT;
6) WDT – rozumie się przez to wewnątrzwspólnotową dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

§ 3.

Obowiązki, uprawnienia dyrektorów, pracowników Referatu Rozliczeń Podatku VAT

  1. Dyrektorów jednostek organizacyjnych Miasta, wymienionych w Załączniku nr 1, zobowiązuje się do:
    1) rzetelnego i prawidłowego prowadzenia rozliczeń z tytułu podatku VAT związanego z działalnością prowadzoną przez te jednostki m.in. w zakresie prawidłowego ustalania obowiązku podatkowego VAT, kwalifikowania podatku naliczonego do odliczenia;
    2) sporządzania za pomocą systemu komputerowego „PortalFB-VAT" tzw. "cząstkowych" ewidencji (rejestrów) VAT, w których należy ujmować czynności - transakcje wykonywane przez jednostki oraz wartość towarów i usług nabywanych przez jednostki z związku z prowadzoną przez nie działalnością gospodarczą podlegającą rozliczeniu VAT;
    3) sporządzania za pomocą systemu komputerowego „PortalFB-VAT" tzw. „cząstkowych” deklaracji VAT dotyczących prowadzonej działalności;
    4) powiadomienia w terminie do 31 stycznia następnego roku podatkowego Referatu Rozliczeń Podatku VAT o wartości współczynnika proporcji sprzedaży obliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT za dany rok podatkowy oraz o wartości wyliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, tzw. prewspółczynnika sprzedaży;
    5) przekazania obliczonej kwoty podatku VAT, która jest wynikiem rozliczenia podatku przez jednostkę, do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, na wyodrębniony rachunek Urzędu Miasta Chorzów w treści przelewu wpisując „VAT-za miesiąc /rok – nazwa jednostki”.
  2. Dyrektorzy jednostek organizacyjnych Miasta oraz wyznaczeni przez nich pracownicy odpowiedzialni za prowadzenie rozliczeń z tytułu podatku VAT ponoszą odpowiedzialność karną-skarbową za nieprawidłowości związane ze sporządzonymi dokumentami i dokonanymi rozliczeniami.
  3. Przyjęcie odpowiedzialności następuje przez podpisanie i złożenie w Referacie Rozliczeń Podatku VAT wersji papierowej oświadczenia, zgodnie z wzorem stanowiącym Załączniki nr 2-4, według następujących zasad:
    1) oświadczenie, którego wzór stanowi Załącznik nr 2, składają dyrektorzy jednostek podlegających wspólnej obsłudze finansowo księgowej prowadzonej przez Zakład Ekonomiczno-Finansowej Obsługi Jednostek Oświatowych;
    2) oświadczenie, którego wzór stanowi Załącznik nr 3, składa Dyrektor Zakładu Ekonomiczno-Finansowej Obsługi Jednostek Oświatowych;
    3) oświadczenie, którego wzór stanowi Załącznika nr 4, składają dyrektorzy pozostałych jednostek organizacyjnych Miasta.
  4. W przypadku utworzenia nowej lub łączenia jednostek organizacyjnych Miasta, a także zmiany Dyrektora, przyjęcie odpowiedzialności, o której mowa w ust. 2 i 3 następuje niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.
  5. Dyrektor jednostki organizacyjnej Miasta powierza obowiązek prowadzenia rozliczeń VAT na poziomie jednostki upoważnionemu pracownikowi, wyznaczając jednocześnie jego zastępcę.
  6. Dyrektorów jednostek organizacyjnych Miasta/wydziałów Urzędu Miasta zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania pracowników Referatu Rozliczeń Podatku VAT o nowo powstających / likwidowanych / łączonych jednostkach organizacyjnych Miasta, jak również o zmianach ich nazw.
  7. Informację zawierającą: nazwę jednostki organizacyjnej Miasta, adres, datę utworzenia/likwidacji/łączenia należy przesłać na adres: vat@chorzów.eu .
  8. Upoważnieni pracownicy Referatu Rozliczeń Podatku VAT Urzędu Miasta Chorzów ponoszą odpowiedzialność za:
    1) prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT-UE/VAT-27 i pliku JPK na podstawie przekazanych  rejestrów VAT i deklaracji „cząstkowych”;
    2) terminowe złożenie deklaracji VAT-UE/VAT-27/pliku JPK do Urzędu Skarbowego;
    3) przygotowanie rozliczeń z Urzędem Skarbowym;
    4) wygenerowanie i przesłanie do Ministerstwa Finansówa. Jednolitego Pliku Kontrolnego z zakresu podatku VAT;
    5) sporządzenie i wysłanie zgłoszenia aktualizacyjnego NIP-2 w zakresie otwieranych/zamykanych rachunków bankowych, zmian miejsca prowadzenia działalności (powstanie nowych jednostek, likwidacja istniejących).
  9. Pracownik Wydziału Budżetu i Analiz Urzędu Miasta Chorzów odpowiedzialny za otwieranie/zamykanie rachunków bankowych zobowiązany jest, po otrzymaniu informacji z banku o otwarciu/zamknięciu rachunku, do poinformowania niezwłocznie Referatu Rozliczeń Podatku VAT o tym fakcie. Informację zawierającą:
    1) datę otwarcia/zamknięcia rachunku,
    2) numer rachunku
    - należy przesłać na adres: vat@chorzow.eu .
  10. Pracownik Referatu Rozliczeń Podatku VAT sporządza deklarację NIP-2, a następnie wysyła ją za pośrednictwem strony Ministerstwa Finansów w terminie ustawowym do właściwego urzędu skarbowego.
  11. Pracowników Referatu Rozliczeń Podatku VAT upoważnia się do wykonywania czynności sprawdzających poprawność dokumentowania i rozliczania podatku VAT przez jednostki organizacyjne Miasta i wydziały Urzędu Miasta Chorzów.

§ 4.

Ewidencje i rozliczenia

  1. Ewidencje (rejestry) VAT należy prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami w sposób umożliwiający przesył danych za pomocą systemu komputerowego PortalFB-VAT.
  2. Cząstkowe rejestry VAT powinny zawierać dane pozwalające na prawidłowe sporządzenie cząstkowego pliku JPK, w szczególności dotyczące:
    1) oznaczeń ewidencyjnych dokumentów sprzedaży wynikających z obowiązujących przepisów:
    a) kody grup towarów i usług – GTU,
    b) oznaczenia dokumentów sprzedaży:
    - dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas fiskalnych – RO,
    - dokument wewnętrzny – WEW,
    - faktura wystawiona na żądanie nabywcy na zasadach określonych w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT – FP;
    2) oznaczeń dokumentów transakcji zakupu, w tym w szczególności :
    a) kodów typu dokumentów:
    - faktura VAT RR, o której mowa w art. 116 ustawy o VAT – VAT RR,
    - dokument wewnętrzny – WEW np. roczna korekta podatku naliczonego w związku z e zmianą wskaźnika proporcji i/lub prewskaźnika,
    - faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą, który wybrał metodę kasową rozliczeń, określoną w art. 21 ustawy o VAT – MK.
  3. Symbole w części ewidencyjnej zarówno po stronie sprzedaży jak i zakupów mogą być stosowane łącznie, czyli kilka kodów dla jednej pozycji w cząstkowej ewidencji sprzedaży/zakupu VAT.
  4. Zasady dokonywania oznaczeń obowiązują także w przypadku wystawiania refaktur.
  5. Dane w rejestrach/ewidencjach VAT należy ujmować w wartościach wynikających z dokumentów źródłowych - nie stosując zaokrągleń kwot.
  6. Wszelkie odpłatne czynności jednostek organizacyjnych Miasta, wymienionych w Załączniku nr 1, na rzecz Urzędu Miasta Chorzów (i odwrotnie), a także odpłatne czynności dokonywane pomiędzy tymi jednostkami (w tym refakturowanie, dostawa mediów, najem sal) należy dokumentować notą księgową i nie należy ujmować ich w ewidencjach sprzedaży.
  7. W przypadku nie wystąpienia w danym miesiącu transakcji podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (zakupów / sprzedaży) należy wygenerować deklarację „zerową”.
  8. Jednostki organizacyjne Miasta mają obowiązek wygenerować rejestry oraz deklaracje cząstkowe VAT, sporządzone za dany miesiąc, do 12. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą rozliczenia.
    Powyższy termin dla jednostki obsługującej placówki oświatowe Miasta Chorzów ustala się na 14. dzień miesiąca następującego po miesiącu którego dotyczą rozliczenia.
    Jeżeli 12. lub 1.4 dzień miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczą rozliczenia, to dzień wolny, rejestry i deklaracje cząstkowe należy wygenerować w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym 12. lub 14. dzień miesiąca.
    Dla Urzędu Miasta Chorzów powyższy termin ustala się do 8. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. 
  9. Rejestry cząstkowe VAT zatwierdza i podpisuje kwalifikowanym podpisem elektronicznym Dyrektor jednostki organizacyjnej Miasta lub osoba przez niego upoważniona.
  10. W przypadku gdy z rozliczenia deklaracji VAT gminy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad podatkiem należnym do zwrotu na rachunek bankowy gminy w przyspieszonym terminie (25 dni), jednostki organizacyjne Miasta będą zobowiązane do przekazania do Referatu Rozliczeń Podatku VAT, w terminie do dnia 15. miesiąca następującego po miesiącu za który składana jest deklaracja, oświadczenia o zapłaconych fakturach zakupu wykazanych w rejestrach cząstkowych jednostek. Obowiązek powyższy dotyczy jednostek w rozliczeniach których nastąpiła nadwyżka VAT do zwrotu. Oświadczenie podpisuje Dyrektor i główny księgowy jednostki. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 5 do zarządzenia.
  11. W przypadku, gdy po przekazaniu ewidencji i deklaracji cząstkowej VAT, zostaną stwierdzone nieprawidłowości w rozliczeniu lub wystąpią inne okoliczności uzasadniające dokonanie korekty rozliczenia VAT za dany miesiąc, należy:
    1) niezwłocznie - w terminie 2 dni roboczych, zgłosić tę okoliczność do Referatu Rozliczeń Podatku VAT;
    2) wygenerować korektę ewidencji i deklaracji cząstkowej VAT oraz przedłożyć  pisemne uzasadnienie przyczyny korekty do Referatu Rozliczeń Podatku VAT (wersja papierowa) oraz przesłać w wersji elektronicznej na adres: vat@chorzow.eu :
    a) rozliczenie powodujące zwiększenie zobowiązania podatkowego – niezwłocznie,
    b) rozliczenie nie powodujące zwiększenia zobowiązania podatkowego – do 5-tego dnia następującego po miesiącu, którego rozliczenie dotyczy albo za inne okresy przeszłe.
  12. W razie konieczności zapłaty odsetek, na skutek sporządzenia korekty deklaracji „cząstkowej” VAT zwiększającej zobowiązanie podatkowe, koszty odsetek ponosi jednostka organizacyjna Miasta.

§ 5.

Postępowanie w zakresie transakcji sprzedaży/zakupu

  1. Sprzedawcą i nabywcą dla jednostek organizacyjnych Miasta jest Miasto Chorzów – Miasto Na Prawach Powiatu.
  2. Wystawiane i otrzymywane faktury powinny zawierać następujące dane:

    Sprzedawca/nabywca
    Miasto Chorzów – Miasto Na Prawach Powiatu
    41-500 Chorzów, ul. Rynek 1
    NIP 6272733808
    Dostawca/odbiorca:         Nazwa jednostki
                                         Adres jednostki

  3. Faktury sprzedaży powinny być numerowane chronologicznie, odrębnie dla każdego roku kalendarzowego, według następujących zasad:
    1) faktury wystawiane przez jednostki organizacyjne Miasta otrzymują następującą numerację:
    numer faktury/ symbol jednostki/ rok - przy czym symbol jednostki określony jest w Załączniku nr 1 do zarządzenia;
    2) faktury wystawiane przez wydziały Urzędu Miasta Chorzów otrzymują następującą numerację:
    numer faktury/UM/wydział/rok/nazwa rejestru.
  4. Kopie wystawionych faktur sprzedaży przechowywane są i archiwizowane w każdej jednostce organizacyjnej Miasta, w podziale na okresy rozliczeniowe w sposób pozwalający na łatwe ich odszukanie.
  5. Zarządza się płacenie wszystkich faktur zakupu otrzymanych przez Urząd Miasta Chorzów oraz  jednostki organizacyjne Miasta mechanizmem podzielonej płatności.
  6. W przypadku braku możliwości dokonania przelewu za pomocą mechanizmu podzielonej płatności należy zweryfikować wskazany na fakturze rachunek bankowy kontrahenta w wykazie rachunków udostępnionych przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej tzw. „białej liście podatników VAT”.
  7. Jeżeli wskazany przez kontrahenta rachunek bankowy nie jest wyszczególniony w wykazie rachunków udostępnionych przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej należy dokonać przelewu na wskazany przez kontrahenta rachunek oraz poinformować o tym fakcie w dniu dokonania przelewu Wydział Księgowości - Referat Rozliczeń Podatku VAT celem złożenia stosownego zawiadomienia do Urzędu Skarbowego.
    Powyższe dotyczy transakcji dostawy towarów i świadczenia usług o wartości powyżej 15 000 zł  brutto wyszczególnionych w Załączniku Nr 15 do ustawy o podatku VAT.
  8. Informacja, o której mowa w ust. 7, przekazywana do Referatu Rozliczeń Podatku VAT powinna zawierać następujące dane:
    1) identyfikator podatkowy NIP;
    2) nazwę pełną /nazwisko i imię;
    3) adres siedziby/adres stałego miejsca prowadzenia działalności – kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer domu, numer lokalu, rodzaj rachunku – rachunek polski, rachunek zagraniczny;
    4) pełny numer rachunku bankowego polskiego;
    5) pełny numer rachunku IBAN;
    6) kod SWIFT;
    7) datę zlecenia przelewu;
    8) wysokość należności zapłaconej przelewem.
  1. Zeskanowaną informację, o której mowa w ust. 7, podpisaną przez osobę odpowiedzialną, należy przesłać niezwłocznie na adres e-mail: vat@chorzow.eu .
  2. Pracownik Referatu Rozliczeń Podatku VAT przekazuje, w terminie 7 dni od dnia przekazania przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego, informację określoną w ust. 7 do urzędu skarbowego.
  3. Faktury dokumentujące sprzedaż towarów wymienionych w Załączniku Nr 15 do ustawy o podatku od towarów i usług, przekraczające wartość 15.000 zł brutto, obowiązkowo zawierają zapis: Mechanizm podzielonej płatności. 
  4. Faktury dotyczące zakupu towarów i usług winny posiadać potwierdzenie daty wpływu do jednostki organizacyjnej Miasta.
  5. Podczas wprowadzania faktury zakupu do systemu księgowego należy ustalić z jaką czynnością podatkową zakup jest związany oraz wybrać odpowiedni kod odliczenia:
    1) wyłącznie czynności zwolnione – brak możliwości odliczenia;
    2) czynności zwolnione i opodatkowane – odliczenie przy użyciu WSS;
    3) czynności zwolnione, opodatkowane, nie podlegające opodatkowaniu – odliczenie przy  użyciu: WSS i PRE;
    4) czynności opodatkowane i nie podlegające opodatkowaniu – odliczenie przy użyciu PRE;
    5) wyłącznie czynności opodatkowane – odliczenie 100 %.
  6. W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku wyliczonego zgodnie z zasadami opisanymi w ust. 13.
  7. W przypadku odliczenia podatku naliczonego, koniecznym jest ustalenie czy kontrahent, od którego jednostka organizacyjna nabyła towar/usługę jest czynnym podatnikiem VAT.
  8. Status kontrahenta weryfikuje się:
    1) w wykazie podatników VAT tzw. „biała lista podatników VAT”, prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), pod adresem internetowym:
    https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka
    lub
    2) wykorzystując możliwości użytkowanych programów księgowych.

§ 6.

Zasady dotyczące kas rejestrujących

  1. Miasto Chorzów, jako podatnik dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest zobowiązane do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
  2. Paragony fiskalne, dokumentujące transakcje sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, winny zawierać następujące dane:

    Miasto Chorzów- Miasto Na Prawach Powiatu,
    ul. Rynek 1
    41-500 Chorzów
    NIP 6272733808
    Nazwa jednostki oraz adres jednostki organizacyjnej.

  3. Jednostki prowadzące ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązane:
    1) przechowywać książkę serwisowa kasy rejestrującej w miejscu instalacji urządzenia;
    2) wystawiać i wydawać nabywcy, bez jego żądania, paragon fiskalny podczas dokonywania sprzedaży, nie później niż z chwilą przyjęcia całości lub części należności;
    3) sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym;
    4) sporządzać raport fiskalny okresowy (miesięczny) po zakończeniu sprzedaży za dany miesiąc, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po danym miesiącu; w przypadku kas on-line zamiast raportu fiskalnego okresowego (miesięcznego) podatnicy mogą wystawić łączny raport fiskalny okresowy (miesięczny);
    5) stosować oznaczenia literowe od "A" do "G" do stawek podatku lub zwolnienia od podatku, przypisanych do nazw towarów i usług, w następujący sposób:
    a) literze "A" - jest przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%,
    b) literze "B" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%,
    c) literze "C" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%,
    d) literze "D" - jest przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%,
    e) literze "E" - jest przypisane zwolnienie od podatku,
    f) literze "F" i "G" - są przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (tzw. zero techniczne dla czynności z zakresu edukacji publicznej i pomocy społecznej występujących jednocześnie z usługami tego typu podlegającymi opodatkowaniu);
    6) przedstawiać, na żądanie organu podatkowego, przypisanych odpowiednich oznaczeń literowych do danej stawki podatku lub zwolnienia od podatku, o których mowa w pkt 5);
    7) przechowywać odpowiednio dokumenty fiskalne i kopie dokumentów fiskalnych, w tym dane z pamięci chronionej, przez okres wymagany w ustawie oraz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j Dz.U. z 2023 r. poz. 2383, z późn. zm.) zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120, z późń. zm.) i zapewniają do nich dostęp;
    8) umieszczać wyświetlacz kasy w miejscu umożliwiającym nabywcy odczyt wyświetlanych na nim danych;
    9) zapewniać stan techniczny kasy gwarantujący czytelny wydruk paragonu fiskalnego lub faktury w postaci papierowej, a w przypadku paragonu fiskalnego lub faktury w postaci elektronicznej – ich czytelny widok, umożliwiający nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej sprzedaży;
    10) zgłaszać kasę rejestrującą do przeglądu serwisowego;
    11) przed zatwierdzeniem paragonu fiskalnego w celu wyeliminowania oczywistych pomyłek w ewidencji, sprawdzać poprawność wystawianego dokumentu.
  4. Dyrektor jednostki organizacyjnej Miasta/Wydziału jest obowiązany zapoznać osobę prowadzącą ewidencję, przed rozpoczęciem jej pracy na urządzeniu fiskalnym bez względu na sposób i formę powierzenia tej osobie prowadzenia ewidencji, z informacją o zasadach ewidencji obejmującą podstawowe zasady prowadzenia ewidencji, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz skutki ich nieprzestrzegania.
  5. Osoba, o której mowa w ust. 4, przed rozpoczęciem prowadzenia ewidencji, składa Dyrektorowi  jednostki organizacyjnej Miasta /Wydziału oświadczenie o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji. Następnie oświadczenie to jest przekazywane w formie papierowej do Referatu Rozliczeń Podatku VAT.
  6. Wzór informacji o zasadach ewidencji, o której mowa w ust. 4, oraz oświadczenia, o którym mowa w ust. 5, sporządza się zgodnie z Załącznikiem nr 6 do zarządzenia.
  7. W przypadku popełnienia oczywistej pomyłki podczas rejestracji sprzedaży na kasie należy niezwłocznie dokonać jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji.
  8. Ewidencja pomyłek powinna zawierać:
    1) błędnie zewidencjonowaną sprzedaż (wartość sprzedaży brutto oraz wartość podatku należnego);
    2) opis dotyczący przyczyn oraz okoliczności w których zaszła pomyłka.
    Do ewidencji pomyłek należy dołączyć oryginał paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż podczas której nastąpiła oczywista pomyłka.
    Po zaewidencjonowaniu pomyłki należy dokonać zaewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej w prawidłowej wysokości.
    Ustala się wzór Ewidencji stanowiący Załącznik nr 7 do zarządzenia.
  9. W przypadku zwrotu towaru którego sprzedaż zaewidencjonowano w kasie rejestrującej lub reklamacji towaru należy prowadzić Ewidencję zwrotu towaru wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 8 do zarządzenia.
    Do prowadzonej ewidencji należy dołączyć:
    1) dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży;
    2) protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi, podpisany przez dostawcę i nabywcę – wg wzoru stanowiącego Załącznik nr 9 do Zarządzenia.
  10. W przypadku, sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu urządzenia fiskalnego i potwierdzonego paragonem fiskalnym, fakturę na rzecz nabywcy - podatnika podatku VAT lub podatku od wartości dodanej wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon potwierdzający dokonanie tej sprzedaży zawiera numer NIP, za pomocą którego nabywca towarów lub usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT lub podatku od wartości dodanej.
  11. Na wniosek nabywcy, o którym mowa w pkt 10  na paragonie należy zamieścić podany przez niego NIP przed dokonaniem zaewidencjonowania sprzedaży na urządzeniu fiskalnym.
  12. Jeżeli nabywca w momencie dokonywania sprzedaży nie ujawnił się jako podatnik lub osoba działająca w imieniu podatnika, faktura nie może być wystawiana na podatnika z podanym numerem NIP. W takim przypadku wystawiona faktura będzie wskazywać jako nabywcę osobę prywatną (bez podania numeru NIP).
  13. W przypadku gdy nabywca towaru lub usługi, wystąpi do jednostki o wystawienie faktury do sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego w jednostce dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż.

§ 7.

Występowanie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej

  1. W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania przepisów ustawy o VAT w zakresie zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, Dyrektor jednostki organizacyjnej Miasta/Dyrektor Wydziału Urzędu Miasta przygotowuje i przesyła projekt wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej na adres e-mail: vat@chorzow.eu.
  2. Projekt wniosku powinien zawierać elementy wymagane przepisami Ordynacji podatkowej:
    1) dokładne i wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego;
    2) sformułowane pytanie/pytania;
    3) własne stanowisko w sprawie poparte odpowiednimi przepisami prawa;
    4) wskazanie przepisów prawa podatkowego, będących przedmiotem interpretacji indywidualnej.
  3. W przypadku konieczności, pracownik Referatu Rozliczeń Podatku VAT może wystąpić do Dyrektora jednostki organizacyjnej Miasta/Dyrektora Wydziału Urzędu Miasta o uzupełnienie wniosku i doprecyzowanie wniosku a także o udzielenie odpowiedzi na wezwanie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
  4. Pracownik Referatu Rozliczeń Podatku VAT po otrzymaniu interpretacji indywidualnej, przesyła  do wiadomości Dyrektora jednostki organizacyjnej Miasta/Dyrektora Wydziału Urzędu Miasta otrzymaną interpretację.

§ 8.

Nadzór nad wykonaniem niniejszego Zarządzenia powierza się Skarbnikowi Miasta, Dyrektorom jednostek organizacyjnych Miasta wymienionych w Załączniku Nr 1 do zarządzenia.

§ 9.

Traci moc Zarządzenie nr  SK.11.2016 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 31 października 2016 r. w sprawie zasad prowadzenia rozliczeń podatku od towarów i usług oraz sporządzania deklaracji VAT przez Miasto Chorzów.

§ 10.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Prezydent Miasta Chorzów

(-) Andrzej Kotala

Załączniki do Zarządzenia:

pobierz plik: [ Załącznik nr 1 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 2 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 3 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 4 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 5 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 6 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 7 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 8 do Zarządzenia ]

pobierz plik: [ Załącznik nr 9 do Zarządzenia ]


ZMIANA DO ZARZĄDZENIA:



osoba odpowiedzialna za treść: Joanna Marczyk, dnia: 2024-04-19
utworzony: 23-04-2024 / modyfikowany: 29-04-2024
wprowadził(a): Joanna Czechowska
rejestr zmian

Stopka serwisu