Zarządzenie Nr OR . 36 . 2016
Prezydenta Miasta Chorzów
z dnia 12 lutego 2016 roku
w sprawie ustalenia zasad odbywania podróży służbowej zamiejscowej prywatnym samochodem przez pracowników Urzędu Miasta Chorzów.
Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 1515), w związku z Rozporządzeniem Ministra Pracy z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 5.02.2013 r. poz. 167), Prezydent Miasta Chorzów
zarządza:
§ 1.
Ustala się następujące zasady odbywania podróży służbowej krajowej przy wykorzystaniu prywatnego samochodu pracownika Urzędu Miasta Chorzów:
- W przypadku istotnych, uzasadnionych utrudnień w wykonaniu polecenia wyjazdu (podróży) służbowego zamiejscowego na terenie kraju środkami komunikacji publicznej, pracownik Urzędu Miasta Chorzów w celu odbycia podróży służbowej może wykorzystać prywatny samochód osobowy na warunkach określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 5.02.2013 r. poz. 167).
- Wykorzystanie prywatnego samochodu osobowego do celów krajowej podróży służbowej wymaga pisemnego wniosku pracownika zaakceptowanego przez Dyrektora Wydziału / Kierownika Biura, zatwierdzonego przez Sekretarza Miast
- Wykorzystanie prywatnego samochodu osobowego do celów krajowej podróży służbowej przez Zastępcę Prezydenta Miasta, Pełnomocnika Prezydenta Miasta, Sekretarza i Skarbnika Miasta oraz Dyrektora Wydziału / Kierownika Biura nie wymaga odrębnej zgody.
- Pracownicy wyjeżdżający służbowo w tym samym terminie, do tej samej miejscowości i w tym samym celu mogą zgodnie z zasadą gospodarności, uzyskać zgodę na podróż służbową jednym samochodem prywatnym jednego z uczestników
- Przed odbyciem podróży służbowej przez kilku pracowników samochodem prywatnym jednego z nich, konieczne jest złożenie oświadczenia stanowiącego załącznik nr 2 i 3 do niniejszego Zarządzenia przez wszystkich uczestników podróży.
- Na wniosek pracownika przyznaje się zaliczkę na niezbędne koszty krajowej podróży służbowej w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.
- Rozliczenie podróży służbowej następuje na podstawie druków polecenia służbowego wystawionego przez Wydział Organizacyjny i Kadr i ewidencji przebiegu pojazdu (zał. nr 1) oraz oświadczenia pracownika o zapewnionym wyżywieniu w trakcie wyjazdu.
- Za przejazd w podróży służbowej samochodem prywatnym pracownikowi przysługuje zwrot kosztów w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km przebiegu pojazdu, która wynosi 80% stawki określonej w Rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 23 października 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków ustalania oraz dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 201, poz. 1462) dla samochoduo pojemności skokowej silnika:
do 900 cm3 - tj. 0,4171
powyżej 900 cm3 – tj. 0,6686
- Ustala się limit kilometrów do wykorzystania przy jednorazowej podróży służbowej do następujących miejscowości:
a) Będzin - 19 km
b) Bielsko-Biała - 65 km
c) Bytom - 8 km
d) Częstochowa - 81 km
e) Dąbrowa Górnicza - 24 km
f) Gliwice - 24 km
g) Katowice - 9 km
h) Kraków - 86 km
i) Mikołów - 19 km
j) Piekary Śląskie - 10 km
k) Poznań - 370 km
l) Radzionków - 14 km
ł) Ruda Śląska - 9 km
m) Siemianowice Śląskie - 10 km
n) Sosnowiec - 16 km
o) Szczyrk - 84 km
p) Świętochłowice - 3 km
r) Tarnowskie Góry - 21 km
s) Tychy - 28 km
t) Ustroń - 91 km
u) Warszawa - 297 km
w) Wisła - 99 km
z) Wrocław - 192 km
ż) Zabrze - 16 km
ź) Zakopane - 184 km
- W razie odbywania podróży służbowej do innych miejscowości, niż określone w ust.9, rozliczenie podróży następuje poprzez podanie faktycznej ilości kilometrów w ewidencji przebiegu pojazdu oraz porównania ilości kilometrów z trasą wyznaczoną przez internetową mapę samochodową. Podstawę zwrotu kosztów stanowi druk polecenia wyjazdu służbowego zgodnie z Instrukcją obiegu dokumentów finansowo-księgowych oraz ewidencji przebiegu pojazdu (załącznik nr 1 do niniejszego Zarządzenia).
- W sprawach spornych w zakresie ilości przejechanych kilometrów w trakcie krajowej podróży służbowej, zastosowanie będą miały wskazania mapy Google, gdzie odległość mierzona będzie od siedziby Urzędu Miasta Chorzów, do siedziby Urzędu Miasta w miejscowości, do której odbywała się podróż. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmował będzie Sekretarz Miasta.
- Do kosztów krajowej podróży służbowej zalicza się koszt przejazdu autostradą płatną.
- Do kosztów krajowej podróży służbowej zalicza się koszt parkingów w wysokości do 30 zł na dobę.
§ 2.
Zasady określone w niniejszym Zarządzeniu mają zastosowanie do podróży służbowych wykonywanych na terenie kraju. Do zagranicznych podróży służbowych zastosowanie mają przepisy Rozporządzenia, o którym mowa w § 1 ust.1.
§ 3.
Dyrektorów Wydziałów/Kierowników Biur zobowiązuje się do zapoznania pracowników podległego Wydziału/Biura z treścią Zarządzenia.
§ 4.
Wykonanie niniejszego Zarządzenia powierza się Dyrektorowi właściwego Wydziału.
§ 5.
Nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia powierza się Sekretarzowi Miasta.
§ 6.
Traci moc Zarządzenie Nr OR.48.2013 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 5 marca 2013 roku w sprawie ustalenia zasad odbywania podróży służbowej zamiejscowej prywatnym samochodem przez pracowników Urzędu Miasta Chorzów.
§ 7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Prezydent Miasta Chorzów
(-) Andrzej Kotala
Załączniki do Zarządzenia:
pobierz plik: [ Załączniki do Zarządzenia ]
ZMIANA DO ZARZĄDZENIA:
osoba odpowiedzialna za treść: Anna Szymańska, dnia: 2016-02-12
utworzony: 12-02-2016 / modyfikowany: 11-01-2023
wprowadził(a): Joanna Czechowska
rejestr zmian