Treść strony
![wersja do druku](/img/silk/printer.png)
Zarządzenie Nr OR . 184 . 2016 Prezydenta Miasta Chorzów z dnia 26 sierpnia 2016 roku
w sprawie:ustalenia zasad użytkowania samochodów służbowych w Urzędzie Miasta Chorzów.
Na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446), Prezydent Miasta Chorzów
z a r z ą d z a:
§ 1.
Samochody służbowe w Urzędzie Miasta Chorzów pozostają w dyspozycji Wydziału Obsługi Technicznej, Biura Polityki Zdrowotnej i Aktywizacji Społecznej oraz Straży Miejskiej.
§ 2.
- Samochodem służbowym może kierować:
1) pracownik, któremu zakresem czynności powierzono kierowanie samochodem służbowym; 2) pracownik, któremu oddano do używania samochód służbowy bez kierowcy na podstawie umowy, której wzór stanowi załącznik nr 2;
- Samochodem służbowym – pojazdem uprzywilejowanym może kierować strażnik miejski posiadający zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz.627).
§ 3.
- Z samochodu służbowego korzystają pracownicy urzędu wyłącznie w celu realizacji obowiązków służbowych.
- Wyjazdy służbowe pracowników odbywają się według harmonogramu wyjazdów, który prowadzony jest przez Wydział Obsługi Technicznej oraz Straż Miejską. Harmonogram wyjazdów nie dotyczy pracowników, o których mowa w § 2 ust.1 pkt. 2.
- Pracownicy korzystający z samochodu służbowego zobowiązani są do kierowania się zasadą celowości i oszczędności. W celu racjonalnego wykorzystania samochodu, przejazd powinien odbywać się najkrótszą drogą i według trasy zgodnej ze złożonym zamówieniem (z wyjątkiem szczególnych, uzasadnionych sytuacji losowych).
- Pracodawca ponosi pełne koszty z tytułu eksploatacji i utrzymania samochodu służbowego.
§ 4.
- Przekazanie samochodu do użytkowania następuje na podstawie protokołu zdawczo–odbiorczego, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia z zastrzeżeniem ust.2.
- Przekazanie pojazdu służbowego straży miejskiej następuje poprzez dokonanie adnotacji przez strażników-kierowców w książce obsługi codziennej pojazdu, której wzór stanowi załącznik nr 5.
- Kierowcy oraz inne osoby, którym powierzono do używania samochody służbowe zobowiązani są do:
1) eksploatowania samochodów z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ekonomicznych warunków jazdy, a także dbania o czystość użytkowanego pojazdu; 2) przestrzegania obowiązujących norm zużycia paliwa; 3) dokonywania bieżącej obsługi samochodu ze szczególnym uwzględnieniem kontroli: oświetlenia, stanu ogumienia, poziomu oleju w silniku, płynu w układzie chłodniczym; 4) niezwłocznego zgłoszenia zauważonych awarii lub usterek wyznaczonemu pracownikowi Wydziału Obsługi Technicznej lub Straży Miejskiej; 5) niezwłocznego powiadomienia właściwego terytorialnie organu Policji w przypadku: wypadku drogowego, kolizji, kradzieży samochodu bądź elementów jego wyposażenia oraz zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela za pośrednictwem Wydziału Obsługi Technicznej lub Straży Miejskiej;
- Wszelkie koszty wynikające z naruszenia przepisów ruchu drogowego pokrywa kierowca lub inna osoba, której powierzono w użytkowanie samochód służbowy.
- Po zakończonej pracy samochody parkowane są na parkingu urzędu, na wyznaczonym parkingu strzeżonym lub w innych miejscach gwarantujących ich bezpieczeństwo i spełniającym wymogi określone w umowie ubezpieczenia.
- W uzasadnionych przypadkach Sekretarz Miasta lub upoważniony przez niego pracownik może udzielić pracownikowi, któremu przekazano pojazd, jednorazowej zgody na parkowanie pojazdu w innym miejscu, niż określone w ust. 5. Zgoda dotyczy, w szczególności przypadków takich jak: zakończenie pracy w porze nocnej lub rozpoczęcia pracy we wczesnych godzinach porannych następnego dnia lub odbywania kilkudniowej podróży służbowej.
- Pracownicy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt. 1 i 2, osobiście kierujący przydzielonym pojazdem mogą parkować w miejscu zamieszkania, pod warunkiem zagwarantowania odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu przed kradzieżą, zgodnie z warunkami określonymi w umowie ubezpieczenia.
- Kierujący pojazdami służbowymi powinien posiadać ważne badanie lekarskie, wydane na podstawie przepisów obowiązujących w sprawie badań lekarskich kierowców.
- Kierujący pojazdem służbowym udając się na urlop lub zwolnienie lekarskie zobowiązany jest do oddania dowodu rejestracyjnego, polisy ubezpieczenia, karty drogowej oraz kluczyków do Wydziału Obsługi Technicznej albo Straży Miejskiej.
- Użytkownik nie może udostępniać samochodu służbowego osobom trzecim do korzystania, z wyjątkiem szczególnych, uzasadnionych sytuacji losowych.
§ 5.
- Ewidencjonowanie wykorzystania samochodu służbowego przeznaczonego do obsługi urzędu:
1) prowadzone jest przez kierowcę na ponumerowanych kartach drogowych, z zachowaniem ciągłości zapisów w kolejnych dniach miesiąca aż do ich całkowitego zapełnienia; 2) godziny użytkowania samochodu i trasę przejazdu każdorazowo potwierdza korzystający z samochodu służbowego; 3) formularze kart drogowych wydawane są w Wydziale Obsługi Technicznej oraz Straży Miejskiej przez wyznaczonego pracownika Wydziału; wzór karty stanowi załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia. Karta drogowa jest drukiem ścisłego zarachowania;
- Ewidencjonowanie wykorzystania samochodu służbowego Straży Miejskiej:
1) prowadzone jest przez strażnika-kierowcę na ponumerowanych kartach drogowych; 2) formularze kart drogowych wydawane są przez wyznaczonego pracownika Straży Miejskiej; wzór karty stanowi załącznik nr 3a do niniejszego zarządzenia.
- Pracownik, o którym mowa w § 2 ust.1 pkt 1 i 2, w okresach miesięcznych dokonuje rozliczenia przebiegu samochodów i zużycia paliwa oraz sprawdza prawidłowość dokonanych w nich zapisów. Miesięczna karta eksploatacyjna stanowi załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.
- Zakupu paliwa do samochodów służbowych dokonują ich użytkownicy na wyznaczonych stacjach paliw zgodnie z zawartymi umowami, każdorazowo tankując do pełnego baku.
- Przy każdym tankowaniu na wskazanych stacjach kierowcy lub osoby, o których mowa § 2 ust.1 pkt 1 i 2 zobowiązane są zapisać stan licznika lub podać go pracownikowi stacji w celu zapisania go na kwicie WZ.
- W wyjątkowych sytuacjach użytkownicy mogą dokonać zakupu paliwa w inny sposób niż określony w ust. 4 po akceptacji Sekretarza Miasta pisemnych wyjaśnieniach kierującego pojazdem i przedstawieniu dowodu zakupu (faktury VAT) wystawionego na Miasto Chorzów.
§ 6.
- Osoba, o której mowa w § 2 ust.1 pkt 2, nie ma obowiązku prowadzenia i wypełniania karty drogowej.
- Użytkowanie samochodu odbywa się wówczas na podstawie odrębnej umowy, której wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
- W umowie określa się maksymalny miesięczny limit kilometrów, którego przekroczenie powoduje obowiązek uiszczenia opłaty ryczałtowej za każdy kilometr powyżej ustalonego w umowie limitu w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
- Obciążenie użytkownika następuje na podstawie wystawionej przez Wydział Obsługi Technicznej faktury VAT w terminie 7 dni po upływie ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiło przekroczenie limitu, na podstawie comiesięcznej kontroli limitów kilometrów faktycznie przejechanych, wyliczonych z miesięcznej karty eksploatacyjnej.
- Wydział Obsługi Technicznej może odstąpić od wystawienia faktury, o której mowa w ust.4,, jeżeli osoba, o której mowa w §2 ust.1 pkt 2, przedstawi pisemne wyjaśnienie dotyczące powodu przekroczenia przyznanego limitu km zaakceptowane przez Sekretarza Miasta.
- Zasady opisane w niniejszym paragrafie nie dotyczą samochodów Straży Miejskiej.
§ 7.
- Ewidencjonowanie wykorzystania samochodu odbywa się w oparciu o:
1) faktury wystawiane zgodnie z zawartymi umowami; 2) karty drogowe; 3) miesięczne karty eksploatacyjne.
- Do czwartego dnia następnego miesiąca wyznaczony pracownik Wydziału Obsługi Technicznej oraz Straży Miejskiej sprawdza zwrócone karty drogowe, zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalno-rachunkowym, a następnie dokonuje ich zbiorczego miesięcznego zestawienia dla każdego z pojazdów oddzielnie wg wzoru zawartego w załączniku nr 4.
- W przypadku przekroczenia ustalonych norm zużycia paliwa, kierowca pojazdu zobowiązany jest do złożenia pisemnego wyjaśnienia przyczyn nadmiernego zużycia paliwa. Dyrektor Wydziału Obsługi Technicznej lub Komendant Straży Miejskiej w oparciu o wyjaśnienia może uznać nadmierne zużycie jako niewynikające z winy kierowcy.
- W przypadku przekroczenia ustalonych norm zużycia paliwa w pojazdach służbowych straży miejskiej wyznaczony pracownik Straży Miejskiej dokonuje weryfikacji ilości spalanego paliwa z przebiegiem służby funkcjonariuszy straży miejskiej za pomocą posiadanych narzędzi: systemu GPS, ewidencji zdarzeń, ewidencji interwencji, notatników służbowych. W razie stwierdzenia nieprawidłowości strażnik-kierowca pojazdu zobowiązany jest do złożenia pisemnego wyjaśnienia przyczyn nadmiernego zużycia paliwa. Komendant Straży Miejskiej w oparciu o wyjaśnienia może uznać nadmierne zużycie jako niewynikające z winy kierowcy.
- W przypadku, gdy Dyrektor Wydziału Obsługi Technicznej lub Komendant Straży Miejskiej uzna nadmierne zużycie jako wynikające z winy kierowcy, kierowca zostanie obciążony kosztem zakupu ponadnormatywnie zużytego paliwa.
§ 8.
- Dokumentację eksploatacyjną samochodów służbowych tworzą:
1) protokół zdawczo–odbiorczy stanowiący załącznik nr 1; 2) umowa o korzystanie z samochodu służbowego stanowiący załącznik nr 2; 3) karta drogowa stanowiąca załącznik nr 3 i 3a; 4) miesięczna karta eksploatacyjna stanowiąca załącznik nr 4. 5) książka obsługi codziennej pojazdu straży miejskiej, której wzór stanowi załącznik nr 5.
- Ewidencję zakupu i zużycia paliwa, materiałów eksploatacyjnych, części zamiennych oraz innych rachunków jak np. przeglądy, naprawy, myjnia, parking itp. prowadzi wyznaczony pracownik Wydziału Obsługi Technicznej oraz Straży Miejskiej.
- Normy zużycia paliwa są ustalone na okres letni lub zimowy dla każdego pojazdu oddzielnie, zgodnie z normami podanymi przez producenta samochodu, z uwzględnieniem ich stanu technicznego oraz warunkami eksploatacji.
§ 9.
Użytkowanie samochodu służbowego do celów innych niż służbowe odbywa się na podstawie odrębnej umowy, której wzór stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia.
§ 10.
Wykonanie zarządzenia powierza się Dyrektorowi Wydziału Obsługi Technicznej oraz Komendantowi Straży Miejskiej.
§ 11.
- Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2016 r.
- Tracą moc zarządzenia Prezydenta Miasta Chorzów Nr OR.218.2012 z dnia 30.10.2012 r. oraz OR.157.2016 r. z dnia 6.07.2016 r. w sprawie ustalenia zasad użytkowania samochodów służbowych w Urzędzie Miasta Chorzów.
Prezydent Miasta Chorzów (-) Andrzej Kotala
Załączniki do Zarządzenia:
pobierz plik: [ Załączniki do Zarządzenia ] ZMIANA DO ZARZĄDZENIA:
osoba odpowiedzialna za treść: Jolanta Sopniewska, dnia: 2016-08-26 utworzony: 22-08-2016 / modyfikowany: 19-09-2018 wprowadził(a): Joanna Czechowska rejestr zmian
|